Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Smogem zahalená Čína překvapila. Do ‚čisté‘ energie investovala nejvíc ze všech

Úřady vyzvaly školy v Pekingu, aby zrušily veškeré venkovní aktivity a držely... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřady vyzvaly školy v Pekingu, aby zrušily veškeré venkovní aktivity a držely... | foto: ČTK

PEKING Čtyři tisíce lidí každý den zemřelo loni v Číně kvůli tamnímu ovzduší. Přesto, nebo možná právě proto, investuje Čína stále více do obnovitelných zdrojů energie. Podle agentury Bloomberg loni nasypala do „čisté“ energie více než 110 miliard dolarů, tedy nejvíc ze všech zemí na světě.

„Čína zvýšila své investice o sedmnáct procent spolu s tím, jak její vláda pobízí podnikatele k výstavbě větrných a solárních zdrojů, aby naplnila zvyšující se poptávku po energiích. Chce tím zároveň snížit závislost na uhelných elektrárnách,“ píše se ve zprávě Bloomberg New Energy Finance za loňský rok.

Je tak otázkou, zda se pomalu nezačíná měnit image největší ekonomiky na světě, vnímané jakožto bezohledného znečišťovatele ovzduší.

ČTĚTE TAKÉ:

A to zrovna v roce, kdy svět řešil palčivé otázky spojené s globálním oteplování na ostře sledované klimatické konferenci OSN v Paříži. Že by si Čína zasloužila v tomto ohledu trochu více uznání, upozornila už před časem Energetická mezinárodní agentura (International Energy Agency – IEA).

„Většina lidí si myslí, že Čína zběsile staví jednu uhelnou elektrárnu za druhou, tak to ale není,“ citovala BBC Marii van der Hoevenovou, šéfku IEA, před zmiňovanou pařížskou konferencí.

„Mají dnes největší objem větrné energie na světě. Za posledních deset let zvýšili podíl obnovitelných zdrojů prakticky z nuly na 25 procent. To jsou důležité signály, že Čína míří správným směrem,“ uvedla van der Hoevenová.

Čínskou metropoli Peking trápí pátým dnem za sebou extrémní znečištění ovzduší....
Úřady vyzvaly školy v Pekingu, aby zrušily veškeré venkovní aktivity a držely...

Oproti Číně však překvapily země, které jsou považovány za lídry a průkopníky v oblasti obnovitelných zdrojů. Celý kontinent Evropy v loňském roce zaznamenal nejmenší investice od roku 2006. Loni to bylo 58,5 miliard dolarů, o 18 procent méně ve srovnání s předchozím rokem.

Ze starého kontinentu nejvíce čistou energii prosazovala Velká Británie. Německo k velkému překvapení snížilo své investice do odvětví o neuvěřitelných 42 procent, Francie dokonce o 53 procenta.

Také proto zpráva o obnovitelných zdrojích není jen plná jásavých prohlášení, ale také skepse. V roce 2015 nejvíce do čisté energie investovaly hlavně menší země. Je to zároveň poprvé, kdy polovina celosvětových investic pochází z rozvíjejících se zemí.

I když objem investic do odvětví dosáhl absolutního rekordu (140 miliard amerických dolarů), je nutné dodat, že obnovitelná energie je stále levnější a tak výkon zdrojů podle Bloombergu ve skutečnosti narostl podstatně víc. Navíc zprávu uzavírá pozitivním zjištěním, že objem obnovitelných zdrojů rostl i přes obrovský pokles cen ropy a uhlí.

„Tato čísla jsou nezvratným argumentem pro ty, kteří očekávali zastavení investic do obnovitelných energií s tím, jak drasticky zlevňuje ropa a zemní plyn. Konkurenceschopnost větrných a solárních zdrojů tak roste,“ dodává ke zprávě Michael Liebreich, šéf poradců Bloomberg New Energy Finance

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...