15. června 2017 13:10 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Dostavba Dukovan. Investorem bude stát, nebo ČEZ, říká Sobotka

Sobotka: investorem do nového bloku bude ČEZ, nebo stát. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sobotka: investorem do nového bloku bude ČEZ, nebo stát. | foto: ČTK

DUKOVANY Investorem nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by měla být firma ČEZ, anebo její většinový vlastník, český stát. Počítají s tím tři varianty možného financování výstavby, které byly vybrány na čtvrtečním zasedání Stálého výboru pro jadernou energetiku v Dukovanech.

Finální variantu by měla vláda vybrat nejpozději na jaře 2018. „Výbor dneska schválil tři prioritní varianty, které budou dále analyzovány a rozpracovány,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

První varianta počítá s tím, že stavbu nového bloku Dukovan zajistí dceřiná společnost ČEZ. „Druhá varianta by spočívala v tom, že by stát tuto dceřinou společnost odkoupil a ta by následně realizovala výstavbu,“ uvedl Sobotka.

V úvahu podle něj připadá i třetí možnost, kdy by stát převzal část firmy ČEZ, která by kupříkladu mohla zahrnovat jaderné elektrárny. „A tato část by potom byla stoprocentně vlastněna státem a realizovala by výstavbu tohoto bloku,“ řekl. Stát je nyní nejvýznamnějším akcionářem ČEZ.

Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci pro jadernou energetiku.
Podobu jaderné elektrárny v Dukovanech po plánované dostavbě nového, pátého...

Se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho v jaderné elektrárně Temelín s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR.

Zajištění rozvoje Dukovan je podle Sobotky jednou z hlavních priorit. Vládní výbor se na čtvrtečním jednání rovněž zabýval možnostmi zkrácení přípravy na dostavbu Dukovan.

ČTK