Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Dostavba Dukovan. Investorem bude stát, nebo ČEZ, říká Sobotka

Sobotka: investorem do nového bloku bude ČEZ, nebo stát. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sobotka: investorem do nového bloku bude ČEZ, nebo stát. | foto: ČTK

DUKOVANY Investorem nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by měla být firma ČEZ, anebo její většinový vlastník, český stát. Počítají s tím tři varianty možného financování výstavby, které byly vybrány na čtvrtečním zasedání Stálého výboru pro jadernou energetiku v Dukovanech.

Finální variantu by měla vláda vybrat nejpozději na jaře 2018. „Výbor dneska schválil tři prioritní varianty, které budou dále analyzovány a rozpracovány,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

První varianta počítá s tím, že stavbu nového bloku Dukovan zajistí dceřiná společnost ČEZ. „Druhá varianta by spočívala v tom, že by stát tuto dceřinou společnost odkoupil a ta by následně realizovala výstavbu,“ uvedl Sobotka.

V úvahu podle něj připadá i třetí možnost, kdy by stát převzal část firmy ČEZ, která by kupříkladu mohla zahrnovat jaderné elektrárny. „A tato část by potom byla stoprocentně vlastněna státem a realizovala by výstavbu tohoto bloku,“ řekl. Stát je nyní nejvýznamnějším akcionářem ČEZ.

Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci pro jadernou energetiku.
Podobu jaderné elektrárny v Dukovanech po plánované dostavbě nového, pátého...

Se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho v jaderné elektrárně Temelín s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR.

Zajištění rozvoje Dukovan je podle Sobotky jednou z hlavních priorit. Vládní výbor se na čtvrtečním jednání rovněž zabýval možnostmi zkrácení přípravy na dostavbu Dukovan.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...