22. dubna 2015 16:45 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

O ropu v Německu se Česko bude soudit, vzkázal premiér Sobotka

premiér Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy premiér Bohuslav Sobotka | foto: MAFRA - Petr Lemberk

PRAHA Česko se bude soudit o naftu, která je v německém skladu firmy Viktoriagruppe. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) nyní připraví příslušné žaloby, řekl ve středu na tiskové konferenci premiér Bohuslav Sobotka. Věří, že český stát svůj zájem obhájí. České pohledávky dosahují až 1,8 miliardy korun.

Insolvenční správce v úterý před okresním soudem v německém městě Weilheim in Oberbayern předběžně všechny pohledávky Česka vůči zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe popřel. Českou republiku u soudu zastupuje ÚZSVM.

„O tu naftu jsme nepřišli, je vlastnictvím České republiky,“ řekl ve středu po jednání vlády Sobotka. Kabinet se podle něj problematikou nezabýval, záležitost ale na večerním jednání probere již poněkolikáté Bezpečnostní rada státu. 

„My samozřejmě budeme hájit zájmy českých daňových poplatníků a v případě, že insolvenční správce popřel vlastnictví České republiky, tak přirozeně uplatníme tento náš požadavek u německého soudu. Německo je právní stát a já předpokládám, že Česká republika bude schopná v rámci institucí právního státu tento svůj zájem obhájit,“ řekl Sobotka, který bude o věci jednat taky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Česká republika bude usilovat o vrácení uskladněné nafty a vůči konkurzní podstatě firmy uplatní podle Sobotky pohledávky celní správy, daňové správy i Správy státních hmotných rezerv (SSHR). „Využijeme všechny možnosti včetně právních nástrojů,“ zdůraznil premiér. 

Příslušné žaloby nyní podle něj připraví ÚZSVM. „Budeme se soudit o vlastnictví této nafty, která je prokazatelně ve vlastnictví České republiky,“ řekl premiér. Dodal, že SSHR společně s daňovou a celní správou navíc uplatňují vůči společnosti Viktoriagruppe pohledávky.

SSHR má mimo jiné ve skladu Viktoriagruppe v německém Kraillingu uloženu naftu za 1,2 miliardy korun. Již dříve oznámila, že kromě podmínečného přihlášení této nafty přihlásila i pohledávky za dalších 300 milionů korun. Uvedla, že v této sumě jsou například neuhrazené faktury, smluvní pokuty, penále a náklady na právní služby. Celní a daňové úřady podle zdroje ČTK nárokují až 300 dalších milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz