19. března 2014 12:22 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Sobotka proti zeleným cílům EU: O jádru si chceme rozhodovat sami

Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka | foto: ČTK

PRAHA Česko je proti tomu, aby Evropská unie stanovila jednotný závazný cíl pro podíl obnovitelných zdrojů energie. Poslancům sněmovního evropského výboru to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pokud cíl stanoven bude, Česko bude podle premiéra žádat, aby členské země měly možnost zvolit tempo, jakým se k němu budou přibližovat.

Současný podíl obnovitelných zdrojů v Česku je kolem 12 procent, nárůst na navrhovaných 27 procent do roku 2030 se jeví příliš velký, upozornil Sobotka. Naopak cíl snížení emisí oxidu uhličitého o 35 až 40 procent by byl pro Českou republiku únosný, dodal.

U obnovitelných zdrojů Sobotka zmínil i možnost sčítání podílů jednotlivých členských států. Některé země mají podle něho lepší přírodní podmínky pro jejich zavádění.

ČTĚTE TAKÉ:

Premiér upozornil i na paradox, že Německo o stanovení cíle usiluje, ovšem některé obce na saské straně protestují proti výstavbě větrného parku na české straně s argumentem, že to poškozuje turistický ruch.

Česko taky trvá na tom, aby si členské státy mohly samy stanovit energetický mix. "Budeme hájit naši suverenitu. O podílu jaderné energetiky chceme rozhodnout v České republice," dodal Sobotka.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.