Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Solární byznys dostane další ránu, stát ořeže dotace

Ekonomika

  14:50
PRAHA - Investice do pořízení solárních panelů na střechu domu láká desítky tisíc lidí. Kdo se však nestihne připojit k síti do konce roku, získá nižší podporu.

Solární panely foto: Shutterstock

Lidové noviny mají k dispozici návrh Energetického regulačního úřadu, který počítá s výrazným ořezáním výhod pro střešní fotovoltaiky. Zvýhodněná výkupní cena má oproti letošní úrovni klesnout až na polovinu.

Kdo stihne nainstalovat střešní solární panely do konce letošního roku, získá výkupní cenu 6,16 koruny za každou vyrobenou kilowatthodinu elektřiny. Výkupní cenu platnou pro příští rok oznámí regulační úřad na konci listopadu. Ale už v tuto chvíli je z navržených parametrů pro výpočet výkupní ceny zřejmé, že pokles bude razantní. Dostaví se navíc ve dvou krocích.

Podle orientačního propočtu LN bude v prvním pololetí příštího roku cena jen okolo čtyř korun, v druhém pololetí pak zhruba 3,5 koruny za kilowatthodinu. Ani na tuto cenu nedosáhnou všichni. V případě solárních instalací o velikosti pět až 30 kilowattů, které vyrůstají na průmyslových a skladovacích halách, má být výkupní cena v příštím roce ještě nižší.

ČTĚTE TAKÉ:

Česká fotovoltaická průmyslová asociace s tak razantním poklesem ceny nesouhlasí. „Asociace předpokládá pokles investičních nákladů o pět až deset procent, regulační úřad pracuje s předpokladem poklesu o desítky procent. To je podle nás zcela nereálné,“ uvedl mluvčí asociace Miloš Cihelka.

Asociace navíc upozorňuje, že regulační úřad nevzal v úvahu daň z přidané hodnoty. Většina lidí, kteří si solární panely na střechách pořizují, nepatří mezi plátce DPH. Zaplatí tak ze svého o 20 procent vyšší cenu, což atraktivitu takové investice dále sníží.

Vláda před dvěma lety zasáhla proti živelnému růstu solárních elektráren na polích a dotování nových staveb s platností od loňského února ukončila. Distribuční společnosti navíc odmítaly nové solární elektrárny připojovat k síti.

Naopak letos jsou solární elektrárny opět v kurzu, i když se zájem omezil jen na stále zvýhodňované malé zdroje na střechách budov. „Od počátku roku do začátku července společnost ČEZ Distribuce povolila připojení více než šesti tisícmalých fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu 80 megawattů,“ uvedl Martin Schreier z tiskového oddělení skupiny ČEZ. Méně vstřícný je přístup společnosti E. ON Distribuce, jež provozuje rozvodnou síť na jihu Čech a na jižní Moravě. Podle vyjádření skupiny E. ON totiž výkon nestabilních solárních a větrných elektráren v její síti dosáhl únosné meze.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...