12. června 2014 8:51, aktualizováno  9:19 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Solárníci si u antimonopolního úřadu stěžují na ČEZ

ČEZ – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ – ilustrační foto. | foto: ČTK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dnes dostane stížnost sdružení provozovatelů solárních elektráren FVE 2010 na údajnou diskriminaci ze strany energetické společnosti ČEZ. Podle 14 členů sdružení firma ČEZ Distribuce v roce 2010 přednostně připojovala do sítě elektrárny mateřského ČEZ a spřátelených investorů a naopak odmítla připojit desítky elektráren s platnými licencemi a kolaudacemi.

ČEZ se tak podle sdružení FVE 2010 dopustil zneužití dominantního postavení na trhu. Informaci přinesl deník Mladá fronta Dnes. 

Pokud antimonopolní úřad dá sdružení zapravdu, budou jeho členové podle deníku moci snáze žádat od ČEZ Distribuce kompenzaci. Mluvčí ČEZ pro obnovitelné zdroje Martin Schreier nechtěl tvrzení solárníků komentovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Solární elektrárny s platnou licencí a připojené do sítě do konce roku 2010 dostávají výrazně vyšší dotace na vyrobenou elektřinu. Od počátku roku 2011 dotace klesla na polovinu. Elektrárny členů sdružení FVE 2010 připojené firmou ČEZ do sítě až po roce 2010 jsou tak ztrátové, protože jejich provozovatelé počítali s výhodnějšími podmínkami a na vybudování elektráren si brali úvěry.

PŮVODNÍ ČLÁNEK:

Členy sdružení jsou podle MfD majitelé výrobních firem, obchodníci nebo farmáři. Jejich fotovoltaické elektrárny jsou obvykle menší.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
C# VÝVOJÁŘ INTELIGENTNÍCH MĚST

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč