14. listopadu 2016 21:12 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Soud: Správa železnic musí společnosti ČEZ zaplatit 1,2 miliardy korun za neodebranou elektřinu

Železnice - ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Železnice - ilustrační snímek | foto: ČTK

PRAHA Státní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) musí zaplatit firmě ČEZ Prodej přes 1,2 miliardy korun za elektřinu, kterou správa objednala, ale neodebrala. Rozhodl o tom v pondělí Městský soud v Praze. Správa zatím nerozhodla, zda se proti verdiktu odvolá.

SŽDC uzavřela s ČEZ koncem roku 2008 tříletou zakázku na dodávku elektřiny pro všechny dopravce na dráze. Ti ji podle tehdejšího zákona nemohli kupovat přímo. V roce 2009 se však zákon změnil, a dopravci si mohli vybrat, od koho energii koupí. Hlavně České dráhy toho využily a koupily elektřinu rovnou od ČEZ bez prostředníka. SŽDC proto v roce 2010 odebrala od ČEZ místo nasmlouvaných 1,5 milionu MWh jen 40 tisíc MWh a další rok rovněž.

Podle advokáta zastupujícího ČEZ Prodej Davida Skopala musela energetická firma objednanou elektřinu zajistit, takže jí vznikla škoda. Právníci SŽDC podle serveru Aktuálně.cz argumentovali tím, že správa nemohla elektřinu odebrat kvůli novele energetického zákona, tedy ze zásahu vyšší moci. Snažili se také zpochybnit výši škody.

Městský soud ale rozhodl, že SŽDC 858 milionů korun za elektřinu objednanou na rok 2011 a k tomu 350 milionů na úrocích musí uhradit. „Byla prokázána výše škody i příčinná souvislost,“ uvedla podle serveru soudkyně Gabriela Kučerová.

Počátkem loňského roku soudy v prakticky totožném případu pravomocně rozhodly, že SŽDC musí zaplatit 805 milionů korun za neodebranou elektřinu za rok 2010 a 311 milionů na úrocích a dalších 22 milionů za náklady právníků obou stran.

ČTK