Sobota 19. září 2020svátek má Zita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Spor o rychlý internet. Operátoři můžou přijít i o frekvence

Mapa pokrytí 3G a LTE sítí u společnosti T-Mobile. Verze operátora. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mapa pokrytí 3G a LTE sítí u společnosti T-Mobile. Verze operátora. | foto: T-Mobile

PRAHA Čeští operátoři můžou přijít o frekvence pro rychlý mobilní internet, které získali v loňské aukci kmitočtů. Stát jim je může sebrat ve chvíli, pokud opakovaně nesplní požadované pokrytí rychlým připojením. Už nyní se mapa telekomunikačního úřadu značně rozchází s verzemi operátorů.

Vzhledem k miliardovým investicím mobilních operátorů do mobilních sítí čtvrté generace se tato možnost zdá být málo pravděpodobná. Navíc má „velká trojka“ ještě několik let, než přijde první kontrola z Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).

Jenže už nyní se ukazuje, že mapové údaje, které o svém pokrytí operátoři poskytují, se velmi liší od mapy ČTÚ. Ta se na webu úřadu poprvé objevila v úterý a hned vyvolala ostré reakce ze strany T-Mobilu, O2 i Vodafonu.

Operátoři rozporují metodiku státu. Tvrdí mimo jiné také to, že jeho mapa ukazuje staré údaje.

K TÉMATU:

Pro lepší představu: například T-Mobile považuje za území pokryté rychlým mobilním internetem to, které odpovídá síle venkovního pokrytí. Jenže regule ČTÚ – které byly součástí podmínek aukce kmitočtů – požadují v místě sílu signálu takovou, aby (teoreticky) umožnila i připojení uvnitř budovy.

„Stanoví-li podmínky aukce, že se započítává takzvané indoor pokrytí, pak lhostejno co uvádí jiné marketingově příznivější druhy výpočtů či měření, bude ČTÚ posuzovat splnění kritérií vždy podle daných podmínek. Tyto jsou pro operátora závazné,“ řekl pro Lidovky.cz mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Podle něj je takovéto pojetí pro zákazníky výhodnější. T-Mobilu vadí, že toto kritérium uplatňuje telekomunikační úřad v neobydlených oblastech, jako jsou lesy či pole. Rozdílné pojetí mezi „indoor“ a „outdoor“ signálem zmiňuje i Vodafone.

Operátoři: nemáme obavy

Oba operátoři se ale tak jako tak budou muset podřídit a do sedmi let pokrýt území Česka rychlým internetem (minimálně dobrým 3G připojením). Půjde o všechny okresy, železniční koridory, dálnice i rychlostní komunikace.

„To, co ČTÚ zveřejnil ve své mapě, je stav k danému dni. To neznamená - aspoň v případě Vodafonu vám to můžu zaručit – že pokrytí nepůjde dál. V žádném případě nerozporujeme, že kontrolu bude ČTÚ dělat podle svého modelu, a nikoliv podle našeho,“ řekl Richard Stonavský, který má ve Vodafonu na starosti regulace a vnější vztahy.

Připustil, že to může znamenat i výstavbu nových vysílačů, aby Vodafone při kontrole obstál.

Mobilní síť LTE – ilustrační foto.

Pokud by požadovanou úroveň pokrytí a jeho kvality operátoři nedodrželi, musel by to úřad řešit.

„Když zjistíme nedostatky, budeme podle zákona o elektronických komunikacích vyzývat k jejich odstranění. V případě neuposlechnutí výzvy mohou následovat další sankce,“ popsal mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Odkazuje na paragraf zákona o elektronických komunikacích, který říká, že zjištěné nedostatky musí být odstraněné do jednoho měsíce.

Když se tak nestane, „úřad může rozhodnout o přerušení, nebo ukončení poskytování určité služby elektronických komunikací nebo souboru služeb, pokud by toto poskytování mohlo vést ke značnému narušení hospodářské soutěže, a to do doby, než podnikatel poskytující tuto službu začne plnit uložené povinnosti (...)“.

To může znamenat v krajním případě i přerušení služby rychlého internetu na státem poskytnutých frekvencích.

Operátoři jsou si navzdory rozdílným pohledům na věc jistí, že ve všech třech kontrolních vlnách obstojí.

„Pokrytí České republiky sítí LTE rozšiřujeme nejen v souladu s podmínkami aukce, ale dokonce v časovém předstihu, takže žádné zjištění nedostatků ze strany ČTÚ nepředpokládáme,“ řekl mluvčí T-Mobilu Lukáš Hrabal. I zástupci operátora O2, že podle jejich názoru podmínky stanovené aukcí firma plní.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!