22. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Elektromobily a plynové elektrárny. Spotřeba energií rapidně stoupne

Elektřina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina | foto: Lidové noviny

PRAHA Spotřeba i ceny energií v Česku v příštích letech porostou. Vyplývá to z prognózy Operátora trhu s elektřinou. Mezi lety 2010 a 2040 spotřeba elektřiny vzroste o 30 procent na 76,5 terawatthodiny. U plynu za stejné období poroste spotřeba o 4,2 miliardy metrů krychlových na 12,5 miliardy metrů krychlových.

Prognóza Operátora trhu s elektřinou má sloužit vládě jako podklad pro aktualizaci státní energetické koncepce, která určí směr tuzemské energetiky v příštích letech. Počítá například s větším využitím jaderné energie po rozšíření elektráren Temelín a Dukovany.

ČTĚTE TAKÉ:

"Na budoucí vývoj poptávky po elektřině působí dva protichůdné vlivy: na jedné straně podpora úspor energie a na straně druhé očekávaný dlouhodobý hospodářský růst, zvyšování životní úrovně obyvatelstva a pravděpodobně také rozvoj nových oblastí spotřeby elektřiny (elektromobily). I přes výrazné očekávané úspory lze očekávat, že celkový trend ve vývoji spotřeby elektřiny bude dlouhodobě rostoucí," uvádí ve své zprávě Operátor trhu s elektřinou.

Elektromobily a plynové elektrárny - vize budoucnosti

Ten očekává, že na růst spotřeby elektřiny bude od roku 2025 mít výrazný vliv využívání elektromobilů v dopravě. Zatím jich v Česku jezdí jen desítky, ale budují se nabíjecí stanice a odborníci očekávají u tohoto typu dopravy postupný rozvoj.

Hlavní vliv na růst spotřeby plynu v dalších letech bude mít větší nasazení plynových elektráren a využití plynu jako náhrady za uhlí. Operátor předpokládá růst spotřeby plynu zejména po roce 2013, kdy ČEZ zprovozní paroplynovou elektrárnu v Počeradech.

"V letech 2033 až 2037 dojde k prudkému vzrůstu spotřeby vlivem předpokládaného uvedení do provozu dalších dvou paroplynových jednotek o jednotkovém výkonu 430 megawattů a použitím zemního plynu jako náhrady za hnědé uhlí u některých závodních elektráren a tepláren," uvedl Operátor trhu s elektřinou. V období let 2038 až 2040 a v dalším období bude podle operátora spotřeba plynu stagnovat, nebo růst jen velmi mírně.

Na ceny elektřiny bude mít vliv i podpora obnovitelných zdrojů

Ceny elektřiny v Česku v příštích letech se budou podle operátora odvíjet od rostoucích cen ve středoevropském regionu. Vliv bude mít také podpora obnovitelných zdrojů. Cena plynu bude dána hlavně cenami ropy a kurzem koruny vůči euru a dolaru. "Významný vliv může mít rostoucí nabídka zkapalněného zemního plynu (LNG) a rozvíjející se těžba břidlicového plynu," dodal Operátor trhu s elektřinou.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Česká energetika bude podle OTE v příštích letech reagovat zejména na pokles těžby uhlí. "Další pokles možné těžby hnědého uhlí v podmínkách vyvolává vyšší potřebu zprovoznění nových bloků v jaderné elektrárně Temelín," uvedl Operátor trhu s elektřinou. Teplárny také budou muset modernizací reagovat na přísnější emisní limity, některé budou nuceny změnit svou palivovou základnu.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.