Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Srovnání dodavatelů: na elektřině i plynu lze výrazně šetřit

Elektřina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina | foto: Lidové noviny

PRAHA Konkurence na energetickém trhu sílí. Změna dodavatele plynu může v některých případech přinést dosud nevídané úspory.

Nejlevnější elektřinu v příštím roce nabídnou zákazníkům společnosti Bohemia Energy a Amper Market, nejvýhodnější ceny plynu má E. ON Energie. Tak vypadá srovnání dodavatelů, kteří zveřejnili své ceníky na rok 2012.

Rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším dodavatelem elektřiny bude v příštím roce dosahovat až 16 procent, v případě zemního plynu dokonce 30 procent. To znamená, že zákazník v rodinném domě s vytápěním na plyn by mohl změnou dodavatele ušetřit až 12 tisíc korun za rok.

Dodavatelé elektřiny


Zatímco dominantní hráč na trhu s plynem skupina RWE bude od poloviny prosince prodávat plyn po 1112 korunách za megawatthodinu bez daní a plateb za distribuci, konkurenční E. ON Energie nabídne cenu 774 korun za megawatthodinu. Skupina RWE je totiž vázána dlouhodobou smlouvou s ruským Gazpromem, která je za současných podmínek na trhu silně nevýhodná. Naopak E. ON nakupuje levnější plyn na západních trzích. „Nižší cena je možná díky nákupu plynu po menších částech z různých zdrojů,“ zmínil mluvčí E. ON Energie Vladimír Vácha.

Zákazník však může změnou dodavatele ovlivnit jen část ceny. V případě domácností tvoří neregulovaná - tržní část zhruba tři čtvrtiny nákladů za zemní plyn a necelou polovinu nákladů za elektřinu.

Bohemia Energy ponechává ceny na stejné úrovni jako letos. „Zachovat stejné ceny můžeme díky úspěšným nákupům elektřiny na burze v uplynulém období. Nakupovali jsme za výhodnějších podmínek než ČEZ, protože jako alternativní operátor můžeme využívat k nákupu především ta období, kdy dojde k výkyvu cen směrem dolů,“ uvedl jednatel Bohemia Energy Jiří Písařík.

Proud na burze opět zlevnil

Letos se vyplatilo počkat na poslední chvíli. Obavy z návratu ekonomické recese srazily burzovní cenu elektřiny dolů. Například základní pásmo na celý rok 2012 v posledních dnech na pražské energetické burze oslabilo na necelých 52 eur za megawatthodinu. To znamená návrat k hodnotám před rozhodnutím německé vlády ukončit provoz jaderných elektráren.

Dodavatelé elektřiny II


Atraktivní cenu elektřiny nabízí také Amper Market, který na rozdíl od jiných dodavatelů nepožaduje stálý měsíční poplatek. „V našem portfoliu zdrojů elektřiny hraje podstatnou roli nákup elektřiny přímo od výrobců. Nejsme tedy závislí na vývoji cen silové elektřiny na energetických burzách,“ zmínil ředitel Amper Marketu Jan Palaščák.

Ceny na letošní úrovni udržela jen malá část dodavatelů. Většina z nich včetně bývalých monopolů cenu od ledna navyšují. Například ČEZ zdraží tržní složku ceny elektřiny o 8,4 procenta, celkové náklady domácností za elektřinu vzrostou o zhruba pět procent. Velcí dodavatelé nabízejí zákazníkům úsporu i bez změny dodavatele. „Řada lidí má dodnes jistič z doby stavby domu, i když dnes používají jen běžné domácí spotřebiče. Stejně tak si může jakákoliv domácnost sjednat eTarif, u kterého díky využívání elektronické komunikace zaplatí pouze pětinu částky za pravidelné měsíční platby,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Pokuta pro opozdilce

Podle platného energetického zákona jsou všichni zákazníci povinni zveřejnit nové ceníky nejpozději 30 dnů před datem, od kterého změna platí. Termín vypršel v noci na dnešek. Hned několik dodavatelů tuto podmínku nesplnilo.

ČTĚTE TAKÉ:


Patří mezi ně i dodavatelé s desítkami tisíc zákazníků, jako například České Energetické Centrum. „Ceníky plynu i elektřiny připravujeme. Měly vy být hotové v příštím týdnu,“ přiznala mluvčí Českého Energetického Centra Radka Černá. Někteří dodavatelé nechali zveřejnění ceníku doslova na poslední chvíli. „Kompletní ceník zveřejníme o půlnoci,“ uvedl mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec.

Dodavatel, který nezveřejnil své ceníky na příští rok do noci na dnešek, může dostat pokutu. „Pokud úřad získá podezření, že některý z dodavatelů elektřiny či plynu porušil povinnost stanovenou v energetickém zákoně, zahájí kontrolu a následně správní řízení o uložení pokuty,“ uvedla předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.


Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...