29. října 2015 8:05 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Stát chystá dotace na nákup ekologických aut. Jejich výše ale ještě není známa

Automobilka Tesla představila nový model X. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilka Tesla představila nový model X. | foto: Reuters

PRAHA Motoristé v Česku by mohli od poloviny příštího roku získat od státu příspěvek na koupi auta na stlačený zemní plyn (CNG) či elektřinu. Dotaci by zřejmě mohli dostat domácnosti, živnostníci i malé firmy. Výše příspěvku zatím nebyla stanovena. O přesných podmínkách nyní jednají ministerstva životního prostředí (MŽP) a průmyslu a obchodu.

Píší to čtvrteční Hospodářské noviny (HN). Ministři podle deníku opustili původní představu, že by byl příspěvek na auta na CNG i na elektromobily stejný, a to 40 tisíc korun.

Na tuto chystanou podporu už dříve upozornil server Lidovky.cz.

Rozdíl mezi cenou vozů s klasickým pohonem a aut na elektřinu je totiž výrazně vyšší než cenový rozdíl běžných aut a vozů na CNG. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) také HN řekl, že zemní plyn není obnovitelný zdroj, a chtěl by tedy urychlit hlavně rozvoj dopravy na elektřinu.

Podporován bude podle Brabce nákup nových osobních aut a dodávek do hmotnosti 3,5 tuny. Podmínkou bude ekologická likvidace starého vozu a bude také stanovena maximální cena kupovaného auta, aby se nepořizovaly luxusní vozy. Program má být hrazen z poplatků za převod starších neekologických aut, ale celková částka na státní příspěvky také ještě není známa.

ČTK