3. listopadu 2014 13:22 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Stát odváží naftu od podezřelé firmy. Vyjde to na desítky milionů

Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe. | foto: SSHR

PRAHA Správci českých hmotných rezerv provádějí největší logistickou akci ve své historii. Odvážení nafty ze skladů firmy Viktoriagruppe vyjde státní kasu na desítky milionů korun. Zástupci státu ale považují akci za nutnou - bojí se, že firma nemusí strategickou surovinu dostatečně ochránit.

Po deseti letech se spolupráce státu s německou firmou Viktoriagruppe řítí do průšvihu. Správci českých rezerv – kam patří i motorová nafta – ztratili v ochránce této suroviny důvěru. Mají u něj pohledávky za víc než 200 milionů korun, česká část firmy má navíc prázdné účty.

Na vlastní náklady proto správci strategických rezerv odvezou veškerou naftu z jejích čtyř skladů.

„Firma má obstavené účty, těžko tedy můžeme chtít, aby tyto peníze hradila. Na odvoz z tří českých skladů nejsou náklady dramatické, pohybují se kolem dvou milionů korun,“ popisuje předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr.

PSALI JSME:

Akce probíhá už třetí týden, nafta putuje do zásobníků společnosti Čepro. Převoz zaměstnal už 120 vlakových cisteren a 60 automobilových. Hotovo má být do konce příštího týdne.

Obtížnější ale bude situace u čtvrtého skladu, který se nachází v německém Krailingu.

„Tam budou náklady výrazně vyšší, v řádu desítek milionů korun. Navíc to bude složitá logistická akce. Už jsme se kvůli odvozu nafty spojili se spolkovým ministrem průmyslu. Nepůjde ji provést ani bez součinnosti s lidmi z Viktoriagruppe,“ dodává Pavel Švagr.

Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.
Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.
Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.
Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.

Německá společnost, která zajišťuje ochranu a obměnu části strategických zásob nafty, je v problémech už několik měsíců. Státu dluží na daních a dalších pohledávkách zhruba 350 milionů korun.

Konkrétně u správy hmotných rezerv jde o 126 milionů. To jsou peníze, které měla firma zaplatit za to, že ze skladů odvezla dohodnuté množství “staré“ suroviny (při dalším dodání stejného množství do zásobníků, pak dostává peníze zpět, jde o pravidelnou obměnu – pozn. red.).

Dalších 80 milionů korun je pak hodnota 5,5 milionu litrů nafty, které chybí ve výše zmíněném německém skladu v Krailingu už od konce září, správa rezerv na to přišla při jedné z kontrol. V tomto případě jde o množství paliva, které jde významně nad rámec pravidelné obměny.

Správa rezerv požaduje buď vrácení tohoto množství nebo zaplacení 80 milionů. Čeští zástupci Viktoriagruppe, kteří se státem vždy jednali, ovšem už několikrát odmítli, že by víc než pět milionů litrů nafty někdo z německých skladů svévolně odvezl.

„Situaci bude teď spíš řešit se správci rezerv naše německá mateřská společnost. Podle mě jedinou metodou, pomocí níž zjistíme pravý stav věci, je vyskladnění nafty. O tom se taky jedná, zásoby by se mohly přesunut do Česka,“ řekl Novotný před dvěma týdny v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky