7. srpna 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Stát vypsal půlmiliardovou zakázku na palivo pro gripeny nebo casy

Stíhačky Gripen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stíhačky Gripen. | foto: Ministry of defenceLidovky.cz

PRAHA Správci hmotných rezerv vyhlásili ve středu zakázku na nákup leteckého petroleje pro českou armádu. Jde o 40 tisíc metrů krychlových paliva, které by mělo pokrýt potřeby vojáků na dva roky. Předpokládaná hodnota zakázky je 661 milionů korun.

Stát nakoupí do nouzových zásob 40 tisíc kubíků leteckého petroleje. Správa státních hmotných rezerv vyhlásila ve středu zakázku, jejíž předpokládaná hodnota je stanovená na 661 milionů korun. Jde o zásoby, které bude využívat česká armáda, případně i státní podnik LOM Praha, který opravuje leteckou techniku. Jedná se o poměrně velkou objednávku - vojákům by zmíněné množství paliva mělo vydržet dva roky.

Letecký petrolej pohání v podstatě celou českou flotilu v čele se stíhačkami Gripen, dopravními letadly Casa, vrtulníky či bitevníky L-159. Zároveň jde o poměrně citlivé téma. Právě kvůli některým minulým dodávkám leteckého petroleje do nouzových zásob se český stát soudí se společností Lukoil Aviation, jejímž jednatelem je poradce prezidenta Zemana Martin Nejedlý.

ČTĚTE TAKÉ:

Správci hmotných rezerv předpokládají, že vítěznou firmu vyberou do začátku příštího roku. „K samotné dodávce leteckého petroleje by mělo dojít v prvním polovině roku 2015," vysvětluje mluvčí Správy státních hmotných rezerv Jakub Linka.

Význam zakázky za více než půl miliardy korun dokresluje i skutečnost, že její vypsání musela nejprve schválit vláda. Stalo se tak před třemi týdny, k samotnému vyhlášení došlo nyní ve středu.

Nejedlého Lukoil o zakázku nestojí

Dřívější nákupy do českých zásobníků probíhaly častěji a zpravidla v menších objemech. Minule navíc správci rezerv šlo nakupovali palivo přes burzu.

Martin Nejedlý, jednatel Lukoil Aviation Czech ve své kanceláři při rozhovoru pro LN

Martin Nejedlý, jednatel Lukoil Aviation Czech.

„Nové vedení správy chce tento proces zprůhlednit. Proto jsme vypsali jednu velkou zakázka, která musela nejprve projít vládou,“ vysvětluje šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Do minulé zakázkyz března tohoho roku (15 tisíc kubíků) se přihlásili tři zájemci. V tuto chvíli je téměř jisté, že do nového tendru nepůjde Lukoil Aviation, který mimo jiné dodává palivo dopravcům na ruzyňském letišti či v Ostravě-Mošnově. Martin Nejedlý zájem o zakázku ze strany své firmy před časem vyloučil.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz