Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Stopka pro Temelín: Rakušané oslavují zrušení tendru

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: Reuters

LINEC Zrušení tendru na dostavbu Temelína výrazně pomohlo jak rakouským politikům, tak místním protiatomovým organizacím. Po dlouhém, ale marném boji Rakušanů proti dostavbě prvních dvou bloků hornorakouský kontrolní úřad už před dvěma roky zpochybnil účelnost prostředků, které v řádu milionů eur Horní Rakousy poskytují protiatomovým aktivistům v Česku a v Rakousku.

Podle sdělení úřadu je podpora značně chaotická a není jasné, jaký výsledek poskytovateli vlastně přináší. Zrušení tendru rakouským politikům pomohlo tuto podporu obhájit. Podle nich se totiž o odklad dostavby Temelína, případně o její úplné zastavení, velkou měrou zasloužila právě rakouská iniciativa.

Etapové vítězství

Hornorakouský radní Rudi Anschober pózoval v tričku s českým nápisem.

Hornorakouský radní Rudi Anschober pózoval v tričku s českým nápisem.

„Dveře jsou otevřeny, nyní musíme tuto historickou šanci s plným nasazením využít,“ prohlásil hornorakouský radní pro životní prostředí Rudi Anschober. Zrušení tendru na nové temelínské bloky označil za důležité „etapové vítězství“, po kterém musí následovat z rakouské strany další kroky vedoucí k útlumu jaderné energetiky v celé Evropě.

Anschober oznámil, že země Horní Rakousy bude spolupořadatelem „antiatomové konference“ v Praze, na kterou by se měli 29. dubna sjet z celé Evropy významní experti zpochybňující smysluplnost investic do jaderných zdrojů. Pod heslem „hospodářské hranice atomové energie“ budou údajně experti přesvědčovat politiky, aby neuvolňovali peníze do ztrátového a zbytečného energetického odvětví. A jako jeden z příkladů chce Anschober využít i zrušení tendru na Temelín.

Nepřehlédněte

„Je čas na to, aby i rakouská spolková vláda výrazně zvýšila svou aktivitu. Uvnitř EU musí vzniknout aliance antiatomových zemí jako protiváha podporovatelů jaderné energie,“ uvedl Anschober, který včera pózoval novinářům v tričku s českým nápisem „I ty zaplatíš za nový Temelín“.

Jádro jako důležitá součást energetiky

Zrušení temelínského tendru vlilo krev do žil i jiným rakouským politikům. Například hornorakouský hejtman Josef Pühringer tento krok označil za „jasný důkaz, že se atomová elektrárna nevyplatí“. Podle Pühringera budou Horní Rakousy i nadále pokračovat v politice, jejímž cílem je úplný výstup z jaderné energetiky v celé Evropě.
„Tato forma získávání energie není jen zbytečná, ale také uplatnitelná na trhu pouze s pomocí masivních subvencí,“ tvrdí Pühringer. Ani „bezjaderné“ Rakousko se přitom paradoxně zatím bez atomových elektráren neobejde. V době nízkého stavu vody, a tedy nižšího výkonu vodních elektráren totiž elektřinu dováží ze zemí, v nichž je „jádro“ důležitou součástí energetického mixu.

Přesto jsou protiatomoví aktivisté i politici přesvědčeni, že temelínský tendr byl zrušen také jejich zásluhou. „Je to ukázka toho, že se naše neúnavná práce vyplatila,“ uvedl Anschober. Podobný názor mají i antiatomové spolky, které ještě nedávno obviňovaly rakouskou i hornorakouskou vládu, že se snaží bojovat s atomem pouze verbálně, a nikoliv faktickými činy. „Nyní je nejvyšší čas atomový nesmysl definitivně ukončit,“ uvedlo v tiskové zprávě sdružení Atomstopp Öberösterreich.

 

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!