4. prosince 2012 14:03 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Temelín i Dukovany lámou rekordy, brzdí je jen Německo

Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Temelín. | foto: Lidové noviny

PRAHA V Česku se letos vyrobí nejvíce jaderné elektřiny v historii. Rekord ve výrobě elektřiny hlásila jaderná elektrárna Temelín v pondělí, u Dukovan se překročení dosud nejlepšího výsledku očekává v závěru roku.

Loni oba bloky Temelína vyrobily 13,913 miliardy kWh elektřiny. V pondělí však elektrárna tento rekord překonala, když zatím letos vyrobila 13,946 miliard kWh. Celkový letošní výkon jihočeské "jaderky" odhaduje ČEZ na 15,229 miliardy kWh.

K rekordu mají našlápnuto také Dukovany. Tamní nejvyšší produkce zatím činila 14,448 miliardy kWh elektřiny.

Růst zbrzdily německé výkyvy

Výsledek Temelína a Dukovan mohl být ještě mírně vyšší, nebýt podzimní regulace, o kterou kvůli neplánovaným tokům energie z Německa požádal státní provozovatel přenosové sítě ČEPS, řekl člen představenstva a ředitel divize Výroba ČEZ Vladimír Hlavinka.

ČEZ tvrdí, že proud z atomových elektráren patří k nejlevnějším zdrojům výroby elektřiny. "Navíc, čím vyšší je výroba z jaderných elektráren, tím můžeme méně využívat naše uhelné elektrárny, což se nám může hodit v následujícím období, kdy zatím nebyla uzavřena smlouva s Czech Coal s ohledem na extrémní požadovaný nárůst ceny uhlí z jeho strany," uvedl Hlavinka.

ČTĚTE TAKÉ:

Temelín je nyní v centru pozornosti hlavně kvůli plánované dostavbě dvou jaderných bloků. Jedním z uchazečů o zakázku je americko-japonská společnost Westinghouse. V pondělí ji v Praze podpořila ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová.

Dalším uchazečem o dostavbu Temelína je česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a francouzská Areva, která sice byla ze soutěže vyřazena, ale odvolala se proti tomu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz