2. října 2012 15:20 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Temelín je bezpečný, vyvrací Češi zprávy z Německa

Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Temelín. | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká reakce na zprávy médií o tom, že evropské testy odhalily v Temelíně závažné nedostatky, zní jasně: tuzemské jaderné elektrárny žádné vážné problémy s bezpečností nemají a výsledky zátěžové kontroly žádné nové informace nepřinesly.

České jaderné elektrárny Temelín a Dukovany nemají žádné vážné problémy s bezpečností. ČTK to dnes sdělil český vyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Reagoval tak na zprávy o tom, že zátěžové testy evropských elektráren odhalily v Temelíně závažné nedostatky. Provozovatel elektráren ČEZ tvrdí, že zátěžové testy u Temelína a Dukovan vážné nedostatky neodhalily.

ČTĚTE VÍCE:

Podle evropského tisku ukázaly zátěžové testy více než 140 evropských jaderných elektráren stovky nedostatků, zejména ve Francii, ale také u českých a slovenských elektráren. Změny, které bude třeba udělat kvůli tomu, aby evropské reaktory splňovaly mezinárodní bezpečnostní standardy, mají stát až 25 miliard eur.

Temelín není bezpečný, zní z Německa

Podle německého tisku se největší problémy objevily u francouzské elektrárny Fessenheim, kterou Paříž plánuje zavřít v roce 2016, a u Temelína. U obou zařízení kontroloři našli "několik závažných kritických bodů", cituje Augsburger Allgemeine a další listy stanovisko Bruselu.

ČTĚTE TAKÉ:

Dukovany, stejně jako Temelín, prý například nejsou dostatečně vybaveny pro zvládání havárií. Navíc prý neexistují dostatečné plány pro takové nouzové případy, kdy je nutno jadernou elektrárnu zcela odstavit.

Podle Bartušky ale není správné tvrdit, že Temelín má vážné bezpečnostní nedostatky. Zpráva Bruselu je velmi rozsáhlá a doporučuje bezpečnostní změny pro všechny evropské elektrárny, upozornil.

"Sdělení Evropské komise nepřináší žádné nové informace o úrovni bezpečnosti jaderných elektráren v EU," uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. "Kompletní výsledky zátěžových testů, které byly zpracovány Vysokou skupinou pro jadernou bezpečnost, přijaty Evropskou komisí a zveřejněny 27. dubna 2012, nepoukazují na žádné zásadní nedostatky v technologii či v provozu českých jaderných elektráren, nicméně uvádí řadu příležitostí, jak dále zvyšovat úroveň bezpečnosti," dodala mluvčí.

Zátěžové testy zkoumají, zda je zhruba 140 jaderných reaktorů v Evropě připraveno se vypořádat s tak extrémními případy, jako jsou útoky teroristů nebo ničivá zemětřesení.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.