20. července 2012 14:43, aktualizováno  16:35 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Temelín je důležitý a lidé by si ho měli vážit, říká Klaus

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

TEMELÍN (ČESKOBUDĚJOVICKO) Prezident Václav Klaus považuje dostavbu Jaderné elektrárny Temelín za racionální krok. Povinností a úkolem společnosti ČEZ je prý zároveň fakt, aby se projekt za 300 miliard korun neprodražil a skončil v plánované době, oznámil prezident po návštěvě temelínské elektrárny.

"Považuji za velmi racionální to, že je silný zájem a jasné nakročení k budování dalších dvou bloků," uvedl Klaus. Temelín je na prý tuzemském energetickém trhu důležitým prvkem. "Všichni si musí uvědomit, že tady vzniká pětina veškeré energie. Přesto jsou lidé, kteří si toho nedokáží vážit," řekl prezident.

ČTĚTE TAKÉ:

Nepostradatelnost energie z jádra zastává i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). V Temelíně byl také. "Naším úkolem je najít pro budoucnost správný energetický mix, tedy podíl různých zdrojů, které máme a budeme mít k dispozici za předpokladu, že nebudeme chtít elektřinu dovážet.

Stabilní elektřina za stabilní cenu

A cíl je zřejmý - české domácnosti nesmí strádat a český průmysl musí mít k dispozici stabilní elektřinu za stabilní cenu tak, aby mohl udržet a zvýšit počet pracovních míst," uvedl Kuba. Podle něj by rozšíření Temelína mělo v příštích desetiletích zajistit dostatek cenově přijatelné, stabilní a čisté energie pro české domácnosti a průmysl.

Stavba dalších dvou bloků jaderné elektrárny by mohla začít v roce 2016. Náklady na odhadují na 200 až 300 miliard korun. Třetí a čtvrtý blok Temelína mají být dokončeny do roku 2025.

O zakázku se uchází americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport. Klaus dnes neuvedl, který z projektů se mu zdá pro Českou republiku nejvýhodnější. "Nebudu to komentovat. Nemohl jsem přece nahlížet do dokumentace, na které pracuje 200 odborníků za nejpřísnějších opatření," uvedl prezident.

Složitý projekt

Vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška před časem několikrát uvedl, že projekt vybudování nových dvou bloků je technologicky i personálně složitou operací. Zpochybnil i to, zda je tento projekt reálný. Klaus se proti těmto výrokům ostře ohradil. "Já pana Bartušku neznám a nikdy jsem s ním nemluvil. Já ho za žádného veleodborníka nepovažuji a nevím, jestli on je zmocněncem pro dostavbu Temelína. Myslel jsem, že on je jakýmsi podivným zmocněncem pro českou energetiku," řekl dnes prezident.

Klaus se do Temelína vrátil po devíti letech, naposledy elektrárnu navštívil v březnu 2003 při své cestě po Jihočeském kraji. V Temelíně byl ale již předtím, například v roce 1997 jako předseda vlády zavítal do ještě nedokončeného provozu, v roce 2000 tam přijel jako předseda Poslanecké sněmovny. Klaus je znám jako zastánce jaderné energetiky. Za jeho vlády padlo rozhodnutí o dokončení rozestavěné elektrárny v Temelíně.

Klaus dnes z Temelína zamířil do Lipna nad Vltavou, kde se odpoledne zúčastní slavnostního otevření Stezky korunami stromů. Večer zahájí 21. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!