Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Temelín je důležitý a lidé by si ho měli vážit, říká Klaus

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

TEMELÍN (ČESKOBUDĚJOVICKO) Prezident Václav Klaus považuje dostavbu Jaderné elektrárny Temelín za racionální krok. Povinností a úkolem společnosti ČEZ je prý zároveň fakt, aby se projekt za 300 miliard korun neprodražil a skončil v plánované době, oznámil prezident po návštěvě temelínské elektrárny.

"Považuji za velmi racionální to, že je silný zájem a jasné nakročení k budování dalších dvou bloků," uvedl Klaus. Temelín je na prý tuzemském energetickém trhu důležitým prvkem. "Všichni si musí uvědomit, že tady vzniká pětina veškeré energie. Přesto jsou lidé, kteří si toho nedokáží vážit," řekl prezident.

ČTĚTE TAKÉ:

Nepostradatelnost energie z jádra zastává i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). V Temelíně byl také. "Naším úkolem je najít pro budoucnost správný energetický mix, tedy podíl různých zdrojů, které máme a budeme mít k dispozici za předpokladu, že nebudeme chtít elektřinu dovážet.

Stabilní elektřina za stabilní cenu

A cíl je zřejmý - české domácnosti nesmí strádat a český průmysl musí mít k dispozici stabilní elektřinu za stabilní cenu tak, aby mohl udržet a zvýšit počet pracovních míst," uvedl Kuba. Podle něj by rozšíření Temelína mělo v příštích desetiletích zajistit dostatek cenově přijatelné, stabilní a čisté energie pro české domácnosti a průmysl.

Stavba dalších dvou bloků jaderné elektrárny by mohla začít v roce 2016. Náklady na odhadují na 200 až 300 miliard korun. Třetí a čtvrtý blok Temelína mají být dokončeny do roku 2025.

O zakázku se uchází americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport. Klaus dnes neuvedl, který z projektů se mu zdá pro Českou republiku nejvýhodnější. "Nebudu to komentovat. Nemohl jsem přece nahlížet do dokumentace, na které pracuje 200 odborníků za nejpřísnějších opatření," uvedl prezident.

Složitý projekt

Vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška před časem několikrát uvedl, že projekt vybudování nových dvou bloků je technologicky i personálně složitou operací. Zpochybnil i to, zda je tento projekt reálný. Klaus se proti těmto výrokům ostře ohradil. "Já pana Bartušku neznám a nikdy jsem s ním nemluvil. Já ho za žádného veleodborníka nepovažuji a nevím, jestli on je zmocněncem pro dostavbu Temelína. Myslel jsem, že on je jakýmsi podivným zmocněncem pro českou energetiku," řekl dnes prezident.

Klaus se do Temelína vrátil po devíti letech, naposledy elektrárnu navštívil v březnu 2003 při své cestě po Jihočeském kraji. V Temelíně byl ale již předtím, například v roce 1997 jako předseda vlády zavítal do ještě nedokončeného provozu, v roce 2000 tam přijel jako předseda Poslanecké sněmovny. Klaus je znám jako zastánce jaderné energetiky. Za jeho vlády padlo rozhodnutí o dokončení rozestavěné elektrárny v Temelíně.

Klaus dnes z Temelína zamířil do Lipna nad Vltavou, kde se odpoledne zúčastní slavnostního otevření Stezky korunami stromů. Večer zahájí 21. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...