Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Teplo příští rok opět podraží. Hlavně kvůli emisím, DPH a uhlí

Průměrná úspora domácností za spotřebu tepelné energie v aktuální topné sezoně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průměrná úspora domácností za spotřebu tepelné energie v aktuální topné sezoně... | foto: Shutterstock

PRAHA Teplárny budou od příštího roku znovu zvyšovat ceny tepla. Do nákladů promítnou nakupování emisních povolenek a zvýšení dalších poplatků za znečištění ovzduší. Sdělil to ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek.

Teplo také zdraží vyšší daň z přidané hodnoty a zřejmě se zvýší také ceny uhlí. Domácnostem tak vzrostou náklady za teplo v závislosti na regionu o stovky korun za rok.

Emisní povolenky zdarma jen do roku 2027

Emisní povolenky musí teplárny od příštího roku nakupovat jako kompenzaci za vypouštění škodlivých plynů do ovzduší. Aby však tento náklad pro výrobce tepla nebyl příliš dramatický, dostanou teplárny v roce 2013 ještě většinu povolenek bezplatně. Postupně se však počet bezplatných povolenek bude snižovat a v roce 2027 by pak teplárny neměly získat již žádné bezplatné povolenky.

ČTĚTE TAKÉ:

"Dopad bude významnější u tepláren spalujících uhlí, jehož spalování je spojeno s vyššími emisemi oxidu uhličitého než v případě zemního plynu," řekl k vlivu plateb za povolenky Hájek. Zatím však není jistá cena povolenky v příštím roce. Za poslední rok se její cena snížila kvůli hospodářské krizi na zhruba sedm až osm eur, ale Evropská unie zvažuje umělý zásah do trhu s povolenkami, který jejich cenu zvýší. Kromě toho budou teplárny od ledna platit také vyšší poplatky za znečištění ovzduší.

Smog - ilustrační foto (na snímku je důl Darkov v Karviné).

"Některé teplárny budou v příštím roce už také zahajovat projekty ke splnění přísnějších ekologických limitů po roce 2016, a tyto náklady se také začnou postupně promítat do ceny tepla," dodal Hájek.

Czech Coal chce razantní zvýšení cen

Na ceny tepla v příštím roce bude mít vliv také vyšší sazba DPH. Měla by se zvýšit ze současných 14 na 15 procent, záleží však, jestli poslanci návrh schválí. Významnou položkou budou také ceny uhlí. Teplárny potřebují vyjednat nové smlouvy o dodávkách, ale těžaři, především skupina Czech Coal, chtějí razantní zvýšení cen. Podle Hájka by v těchto věcech měly mít teplárny jasněji ke konci října.

ČTĚTE VÍCE:

Podle analytika Petra Hlinomaze ze společnosti BH Securities budou ceny tepla příští rok odlišné zejména v závislosti na typu paliva. Na rozdíl od uhelných zdrojů, v plynových teplárnách velký růst cen nečeká. Průměrné zdražení tepla by se příští rok mohlo pohybovat mezi pěti až 15 procenty, odhaduje Hlinomaz.

Teplárny zahájily topnou sezonu v minulém týdnu, kdy průměrné denní teploty začaly klesat pod 13 stupňů Celsia. Spotřeba tepla se letos podle Teplárenského sdružení proti loňskému roku zvýšila o zhruba osm procent.

Ranní mrazy (ilustrační fotka)

"Silné mrazy v únoru se výrazně v letošní spotřebě neprojevily, v podstatě jen vyrovnaly propad z teplého ledna. Ani chladnější počasí v závěru května odběry významně neovlivnilo," uvedlo sdružení.

Ceny dodávek tepla rostou o stovky korun

Počet tuzemských domácností, které využívají dálkové dodávky tepla z tepláren na uhlí, činí zhruba 1,5 milionu. Ceny dodávek jim rostou v posledních letech pravidelně o stovky korun. Zhruba stejný počet domácností topí plynem. Ten zdražil výrazně v loňském roce, letos jsou zatím ceny povětšinou stabilní. Elektřinu využívá k topení asi 300 000 domácností. V posledních letech roste počet domácností topících dřevem, kterých je také zhruba 300 000. Naopak klesá počet lidí topících kamny na uhlí.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!