2. září 2012 15:42 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Těžba ropy v Rusku trhla rekord, dosáhla nového postsovětského maxima

Těžba ropy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba ropy (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

MOSKVA Těžba ropy v Rusku se v srpnu dostala na 10,38 milionu barelů denně, a zaznamenala tak nové maximum od rozpadu Sovětského svazu. Překonala tak dosavadní rekord 10,36 milionu barelů, jehož dosáhla ve všech třech měsících letošního prvního čtvrtletí. Oznámilo to v neděli ruské ministerstvo energetiky.

Proti předešlému měsíci se těžba zvýšila o 0,4 procenta a její celkový objem dosáhl 43,89 milionu tun. Rusko zůstává největším světovým producentem ropy před Saudskou Arábií, která je svázána kvótami ropného kartelu OPEC a minulý měsíc těžila 9,95 milionu barelů denně.

Ruské těžaře motivuje ke zvyšování produkce nárůst světových cen ropy v posledních měsících. V červenci se cena severomořské ropy Brent zvýšila o sedm procent a v srpnu o 9,2 procenta, což byl nejvýraznější růst od letošního února.

Nové pole Vankor

Produkce největší ruské ropné společnosti Rosněfť v srpnu poprvé překročila hranici deseti milionů tun. Zasloužil se o to nárůst těžby na novém ropném poli Vankor na východní Sibiři o 12 procent.

Ruská produkce zemního plynu v srpnu zastavila pokles a zůstala na červencové úrovni 1,45 miliardy krychlových metrů. Těžba největšího světového producenta plynu Gazprom vzrostla o 0,4 procenta na 1,03 miliardy krychlových metrů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz