Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Těžba ropy v Rusku v listopadu vzrostla. Země tak nadále překračovala limit

Těžba ropy. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba ropy. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

MOSKVA/DUBAJ Těžba ropy v Rusku se v listopadu zvýšila na 11,244 milionu barelů denně z říjnových 11,229 milionu. Rusko tak nadále překračovalo limit sjednaný v rámci mezinárodní dohody o omezení dodávek ropy na trh. Vyplývá to z pondělních údajů ruského ministerstva energetiky.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se koncem loňského roku s Ruskem a několika dalšími spojenci domluvila na snížení dodávek ropy na trh zhruba o 1,2 milionu barelů denně. Rusko, které je klíčovým spojencem OPEC, se v rámci této dohody zavázalo snížit těžbu o 228 000 barelů denně na 11,18 milionu barelů denně.

Kartel OPEC a jeho spojenci budou ve čtvrtek a v pátek o své těžební politice jednat ve Vídni. Podle zdrojů agentury Reuters budou diskutovat o tom, že prohloubí snížení těžby minimálně o 400 000 barelů denně a prodlouží platnost dohody přinejmenším do června příštího roku.

Dohoda byla původně sjednána na šest měsíců, respektive do konce letošního června. Začátkem července OPEC a jeho spojenci platnost dohody prodloužili o devět měsíců, tedy až do konce března příštího roku.

Rusko se dosud stavělo proti dalšímu prodloužení dohody i proti výraznějšímu snižování těžby. Saúdská Arábie, která je klíčovým členem kartelu OPEC, se podle zdrojů Reuters teď snaží Moskvu přesvědčit ke změně postoje.

Cílem dohody je podpořit ceny ropy a omezit nadbytečné dodávky suroviny na trh. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) minulý měsíc kartel OPEC a jeho spojence varovala před slabším zájmem o jejich ropu kvůli vyšší těžbě ve Spojených státech, Brazílii, Norsku a Guyaně.

Saúdská Arábie potřebuje vyšší ceny ropy ke zlepšení stavu svých veřejných financí a rovněž k podpoře hodnoty primární nabídky akcií státní ropné společnosti Saudi Aramco, poznamenala agentura Reuters.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...