1. února 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Těžit břidličný plyn v Polsku se nevyplatí. Chevron ukončil průzkum

Zemní plyn (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemní plyn (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

VARŠAVA Americký těžební koncern Chevron Corporation ukončí průzkum ložisek břidličného plynu v Polsku. Oznámilo to vedení firmy. Zásoby břidlicového plynu v Polsku vyvolaly velké naděje na proměnu struktury energetických dodávek ve východní Evropě, kde mnoho zemí závisí na zemním plynu z Ruska. Polský břidličný sektor ale tyto naděje nedokázal naplnit.

Průzkum ložisek břidličného plynu v zemi v posledních třech letech zastavily i konkurenční koncerny Exxon Mobil, Total a Marathon Oil. Ty se podobně jako jiné firmy nechaly zlákat odhady rozsáhlých zásob tohoto plynu. Jakmile ale v Polsku zahájily průzkumné práce, původní odhady byly sníženy, geologické podmínky případné těžby se ukázaly být velmi složité a z odvětví zaznívají stesky na nejistou situaci votázce vládní regulace.

ČTĚTE TAKÉ:

Prudký pokles světových cen ropy v posledních měsících navíc nutí energetické obry snižovat výdaje a zastavovat méně slibné investiční projekty.

Polská divize Chevronu „se rozhodla nepokračovat v činnostech v oblasti břidličného plynu v Polsku, protože tamní příležitosti již ze soutěže s jinými příležitostmi v celosvětovém portfoliu Chevronu nevychází příznivě“, sdělila podle Reuters společnost v prohlášení. Nad plynem z břidlic se stahují mraky i v Rumunsku, kde Chevron působí také. Rumunský premiér Victor Ponta v listopadu prohlásil, že Rumunsko zřejmě nemá žádný břidličný plyn, přestože existovaly snahy jej najít.

Východní Evropa ale již diverzifikuje dodávky plynu jinak, především dovozem zkapalněného zemního plynu ze zemí jako Katar, a výstavbou lepšího napojení na západoevropskou síť plynovodů.

Lidovky.cz, ČTK