4. srpna 2018 8:49 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Tisíce britských kostelů přechází na obnovitelnou energii. Kvůli klimatickým problémům

Katedrála v Liverpoolu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katedrála v Liverpoolu. | foto: Wikimedia

LONDÝN Přes 5500 britských kostelů se rozhodlo přejít na obnovitelné zdroje energie a přispět tak k řešení klimatických problémů. Patří k nim také 15 katedrál včetně těch nejslavnějších v Salisbury, Liverpoolu nebo Coventry, napsal list The Guardian.

Představitelé církví označili změnu klimatu za „jednu z velkých morálních výzev naší doby“, která v první řadě postihne chudé.

„Církve jsou součástí globální sítě, velmi dobře si uvědomují, jaká je situace našich bratrů a sester, kteří trpí suchem, povodněmi a extrémními klimatickými podmínkami po celém světě,“ řekl bývalý arcibiskup z Canterbury a předseda církevní organizace Christian Aid Rowan Williams. Vládu vyzval, aby vytyčila cíl snížit emise v Británii do roku 2050 na nulu.

Listu sdělil, že anglikánská církev se rozhodla prodat své akcie energetických společností, které nesplní cíle pařížské dohody o klimatu.

Vzhledem k tomu, že jeden kostel vydá za elektřinu v průměru 1000 liber (zhruba 29 tisíc korun) ročně, britské kostely přesouvají z fosilních paliv na obnovitelné zdroje přes pět milionů liber.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!