9. března 2014 14:16 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Trest pro Kyjev. Ruský Gazprom chce zvýšit cenu plynu o 40 procent

Gazprom (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gazprom (ilustrační foto) | foto: Reuters

KYJEV Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom pravděpodobně zvýší cenu za své dodávky plynu Ukrajině o více než 40 procent na 368,50 dolaru (7264 Kč) za tisíc krychlových metrů. Řekl to v neděli ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan, jehož citovala agentura Interfax.

Ruský prezident Vladimir Putin tento týden oznámil, že Gazprom od dubna zruší nedávno dohodnutou slevu na dodávky zemního plynu pro Ukrajinu. "Od Ruska očekáváme, že budeme ve druhém čtvrtletí platit kolem 368,5 dolaru," řekl Prodan novinářům.

ČTĚTE VÍCE:

Moskva se s Kyjevem v prosinci dohodla, že v rámci finanční pomoci Ukrajině jí sníží cenu za zemní plyn na 268,50 dolaru z dosavadních zhruba 400 dolarů za tisíc kubických metrů. Dohodu obě země uzavřely poté, co Janukovyčova vláda odmítla přistoupit na smlouvu o užší spolupráci s Evropskou unií. Vznik nové prozápadní ukrajinské vlády nepřátelské Moskvě ale tuto dohodu prakticky smetl ze stolu.

Ukrajina podle Gazpromu nedodržela termín, do nějž měla zaplatit za únorové dodávky zemního plynu, řekl v pátek generální ředitel společnosti Alexej Miller. Podle něj celkový nedoplatek dosahuje 1,9 miliardy dolarů (asi 38 miliard Kč).

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz