Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Turbína z Brna pomáhá v USA vytápět chodníky. Je to premiéra, zní ze Siemensu

Parní turbína od Siemensu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parní turbína od Siemensu. | foto: Siemens

BRNO Brněnský závod Siemens Industrial Turbomachinery dodal parní turbínu pro vytápění chodníků v americkém městě Holland ve státě Michigan. Turbína je instalována v elektrárně Holland Energy Park a vyhřívá i podzemní potrubní systém, který dokáže rozpustit 2,5 centimetru sněhu za hodinu při okolní teplotě minus devět stupňů Celsia.

Výši investice firma nezveřejnila. „Brněnské turbíny se běžně využívají ve městech po celém světě pro centrální zásobování teplem. Vyhřívání chodníků je ale v naší více než stoleté historii premiéra,“ uvedl Vladimír Štěpán z brněnského Siemensu.

V Michiganu sněží v průměru 32 dní v roce a za tu dobu tam napadne téměř 180 centimetrů sněhu. Město Holland proto od roku 1988 disponuje systémem na vyhřívání chodníků s využitím odpadního tepla z výroby elektrické energie. V loňském roce přistoupilo město k rozsáhlé renovaci nevyhovující staré uhelné elektrárny, což zasáhlo i systém na odtávání sněhu z ulic.

Nová strojovna elektrárny Holland Energy Park byla vybavena kombinovaným cyklem dvou spalovacích turbín a parní turbínou, kterou vyrobili v brněnském závodě Siemens Industrial Turbomachinery. Pára právě z brněnské turbíny již v těchto dnech vyhřívá i podzemní potrubní systém.

Další novinkou je, že se celý potrubní systém uzavřel a napustil pitnou vodou. Díky tomu je téměř bezúdržbový. Z upravené vody v potrubí nevznikají žádné usazeniny a nedochází ani k žádnému jinému poškozování materiálu. Potrubí, které je z plastu, je uloženo v podloží o tloušťce zhruba osm centimetrů, na které je buďto natažen asfalt nebo tenká vrstva písku a na ní dlažební kostky.

Brněnský závod Siemens Industrial Turbomachinery v prosinci avizoval, že rozšíří výrobu o menší parní turbíny do 12 MW. Předpokládá zároveň zvýšení kapacity o 20 až 30 turbín ročně. K pokrytí rozšířené výroby přijme brněnský závod desítky zaměstnanců. Nyní jich má více než 700.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?