15. února 2013 17:30 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Turecko vsadilo na atom. Jaderné elektrárny jim postaví Rusové

Vizualizace první turecké jaderné elektrárny v Mersin Akkuyu na pobřeží Středozemního moře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace první turecké jaderné elektrárny v Mersin Akkuyu na pobřeží Středozemního moře | foto: Reprofoto

ANKARA První jaderná elektrárna v Turecku se začne stavět v polovině roku 2015 a do provozu bude uvedena v roce 2019. Oznámil to zástupce ruského státního podniku Rosatom, který Turecko vybralo jako generálního dodavatele své první elektrárny.

"Naše práce pokračují podle plánu, žádné zpoždění nemáme," řekl agentuře Reuters v Ankaře náměstek generálního ředitele Rosatomu Kiril Komarov. "Produkce jaderné energie začne fyzicky v roce 2019," dodal.

Turecko chce v nadcházejícím desetiletí stavět jaderné elektrárny, aby snížilo svou závislost na dovozu ropy a a plynu. První takový závod postaví Rosatom v Mersin Akkuyu na pobřeží Středozemního moře. Komplex má mít čtyři reaktory s celkovým výkonem 4800 megawattů.

Místo, kde vyroste nová jaderná elektrárna.

Místo, kde vyroste nová jaderná elektrárna.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak v prosinci na návštěvě Turecka prohlásil, že Rusko má zájem v této zemi v budoucnu stavět i další jaderné reaktory. Turecko je v Evropě druhým největším odběratelem ruského zemního plynu po Německu.

Turecko by mělo ještě v tomto desetiletí předstihnout Británii a stát se třetím největším spotřebitelem elektrické energie v Evropě. Druhou jadernou elektrárnu Ankara plánuje v Sinopu u Černého moře a ve výhledu je i třetí elektrárna.

O elektrárně Sinop jedná Ankara se společnostmi z Kanady, Jižní Koreje, Japonska a Číny a zájem o projekt projevila i Francie.

Lidovky.cz, ČTK