20. srpna 2015 9:55 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Uhlobaroni z NWR se obrátili k zisku. Pomohl k němu dluhopis

Znalecký posudek z pera společnosti Vox Consult ocenil někdejší OKD před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Znalecký posudek z pera společnosti Vox Consult ocenil někdejší OKD před... | foto: NWR

PRAHA Loňský první půlrok byl pro firmu NWR, vlastníka černouhelné OKD, těžce ztrátový. Od ledna do konce června však vydělala třináct milionů eur, což je v přepočtu asi 351 milionů korun.

Pro srovnání: loni v pololetí vykázala NWR ztrátu 57 milionů eur. 

Tržby jí nyní klesly z 346 na 286 milionů eur. Vyplývá to z neauditovaných výsledků, které dnes společnost zveřejnila. Proč tedy NWR vydělala?

Ziskové hospodaření podle odborníků ovlivnil jednorázový příjem ve výši 49 milionů eur z prvního čtvrtletí. V květnu uvedl tehdejší finanční ředitel firmy Marek Jelínek, že zmíněný nehotovostní příjem ve výši 49 milionů NWR získala v důsledku změny tržní hodnoty konvertibilního dluhopisu, který vydala v rámci loňské restrukturalizace.

Hrubý provozní zisk EBITDA firmě meziročně výrazně klesl. Před rokem činil 19 milionů eur, letos je o více než čtyři pětiny nižší, a to tři miliony eur (zhruba 81 milionů korun).

NWR se také v prvním pololetí asi o pětinu snížila produkce uhlí. Loni firma vytěžila zhruba 4,5 milionu tun uhlí, kdežto letos 3,612 milionu. Proti loňsku v prvních šesti měsících klesl i objem prodejů jak koksovatelného, tak energetického uhlí.

ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz