3. září 2014 17:49 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Ukrajina v září omezí dodávky elektřiny na Krym, potřebuje ji pro sebe

Energetika (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Energetika (ilustrační foto) | foto: ČTK

KYJEV Ukrajina chce v září omezit dodávky elektřiny na Krymský poloostrov, který na jaře anektovalo Rusko. Ukrajinská státní energetická společnost Ukrenergo oznámila, že proud na Krym nebude dodávat mezi 9:00 a 11:00 a pak mezi 19:00 a 23:00. Opatření, které má trvat od příštího týdne až do 30. září, je podle Ukrenergo způsobeno nedostatkem paliva v ukrajinských elektrárnách, informovala ve středu agentura ITAR-TASS.

Podle ruského deníku Komersant, který na plánované výpadky dodávek na Krym upozornil, bude opatření ukrajinské firmy znamenat úplné odstřižení velké části domácností a podniků od elektřiny. Krymský poloostrov má totiž jen velmi omezené vlastní zdroje a většinu energie - celkem přes 80 procent celkové spotřeby - mu dodávají právě ukrajinské elektrárny. Ty ale chtějí přednostně obsloužit zákazníky mimo Krym.

Elektřiny je málo

Moskvou dosazený úřadující krymský gubernátor Sergej Aksjonov uvedl, že Krym plně využije svých dvou tepelných elektráren a také zdrojů obnovitelné energie z větrných a solárních elektráren. Poptávce to ale nebude stačit.

Co se týče dodávek elektřiny, i na Ukrajině panuje nouzový stav. Boje na východě země totiž zastavily činnost tepelných elektráren, jež dodávají až 40 procent celkové ukrajinské spotřeby.

ČTĚTE TAKÉ

Podle zpráv energetické společnosti Ukrinterenergo, které cituje agentura Reuters, bude Ukrajina na Krym dodávat v ranních a večerních hodinách 300 megawattů, během dne 500 megawattů a v noci 600 megawattů. Průměrná denní spotřeba na Krymu je kolem 1000 megawattů. Pokud zákazníci na Krymu nebudou omezení dodržovat, mohou se dodávky elektřiny přerušit zcela, pohrozil Ukrinterenergo.

Lidovky.cz, ČTK