11. listopadu 2013 17:30 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Další "válka o plyn"? Rusko zastavilo dodávky na Ukrajinu

Plynovod (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod (ilustrační foto) | foto: ČTK

MOSKVA Ukrajina v pátek zastavila dovoz plynu z Ruska kvůli neshodám ohledně cen. Agentuře Reuters to dnes řekly zdroje z ruského plynárenského průmyslu. Podle nejmenovaného představitele ruské společnosti Gazprom neměl tento krok zatím žádný dopad na dodávky ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy.

Zdroj z ukrajinského plynárenského sektoru potvrdil, že tamní provozovatel plynovodů Ukrtransgaz v pátek nařídil plynárenské firmě Naftogaz, aby zastavila nákup ruského plynu. Gazprom i Naftogaz se ke zprávě o zastavení dodávek odmítly oficiálně vyjádřit.

Gazprom (ilustrační foto)

Gazprom (ilustrační foto)

Gazprom již koncem října vyjádřil obavy o schopnost Ukrajiny platit za dodávky. Upozornil, že Ukrajina do té doby nezaplatila srpnový účet za plyn ve výši 882 milionů dolarů (téměř 18 miliard Kč).

Ukrajinská ekonomika je silně závislá na dodávkách energie z Ruska a chce přepracovat dohodu z roku 2009, v níž Moskva podle Kyjeva stanovila za ruský plyn příliš vysoké ceny. Ukrajina platí za 1000 krychlových metrů ruského plynu zhruba 400 dolarů, což představuje jednu z nejvyšších cen v Evropě.

Do Česka zatím plyn teče

Kyjev se snaží snížit závislost na dodávkách energie z Ruska posilováním vztahů s Evropskou unií. Očekává se, že během summitu EU, který se bude konat 28. a 29. listopadu v Litvě, Ukrajina s EU podepíše dohodu o volném obchodu a o přidružení.

Čtěte k tématu

Rusko a Ukrajina vedly "války o plyn" již počátkem let 2006 a 2009. Kvůli sporům o ceny a tranzit plynu tehdy Moskva zastavila dodávky plynu přes Ukrajinu do zbytku Evropy, včetně zemí střední a východní Evropy, které na ruském dovozu do značné míry závisí.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol. Je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Lidovky.cz, ČTK