22. ledna 2016 12:45 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Ukrajina vyměřila ruskému Gazpromu gigantickou pokutu 100 miliard korun

Šéf Gazpromu Alexej Miller potvrdil Putinova slova, kterého doprovázal na cestě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Gazpromu Alexej Miller potvrdil Putinova slova, kterého doprovázal na cestě... | foto: Reuters

KYJEV Ukrajinský antimonopolní úřad se rozhodl uložit ruskému plynárenskému podniku Gazprom pokutu 85 miliard hřiven (99,5 miliardy korun) za zneužití jeho monopolního postavení na trhu s tranzitem zemního plynu. Oznámil to podle agentury Reuters šéf úřadu. Gazprom se k věci zatím nevyjádřil.

„Bylo přijato rozhodnutí v souvislosti se zneužitím monopolu na přepravním trhu ze strany Gazpromu coby monopolního kupce. Pokuta činí 85 miliard hřiven,“ uvedl na Facebooku šéf úřadu Jurij Terenťjev.

K údajnému zneužití monopolu se regulátor blíže nevyjádřil. Kyjev a Moskva se soudí kvůli dohodě o tranzitu plynu, případ posuzuje soud ve Stockholmu.

Rusko již koncem listopadu přerušilo dodávky plynu na Ukrajinu, dokud Kyjev za další dodávky suroviny nezaplatí předem.

Gazprom tento týden v úterý oznámil, že Ukrajina dluží za odběr ruského plynu za třetí čtvrtletí 2,55 miliardy dolarů (63,4 miliardy korun). Kyjev má deset dnů na to, aby dluh uhradil, uvedl tehdy podnik.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz