11. března 2014 22:10 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Ukrajinská krize posiluje zájem EU o plyn z USA

Tanker se zkapalněným zemním plynem – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tanker se zkapalněným zemním plynem – ilustrační foto | foto: Reuters

BRUSEL Ukrajinská krize přiměla Evropskou unii k posílení snahy o ukončení závislosti na ruském plynu. Brusel se přitom zaměřuje nejen na rozvoj vlastních zdrojů energie, ale také na zajištění lepšího přístupu k dodávkám ze Spojených států. Vyjednávači EU proto chtějí v rámci obchodních rozhovorů s USA dosáhnout dohody, která by dovoz amerického plynu usnadnila, píše agentura Reuters.

EU loni zahájila s USA jednání, která by měla vyústit ve vznik největší zóny volného obchodu na světě. Dohoda nazvaná Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) by měla odstranit některé zbývající překážky ve vzájemném obchodu.

"Jedním z řešení energetické závislosti Evropské unie je Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP)," uvedl John Clancy, mluvčí evropského komisaře pro obchod Karla De Guchta.

Nadbytek plynu v USA

Spojené státy mají díky prudkému nárůstu těžby z břidličných formací přebytky plynu a tamní těžaři už začínají usilovat o jeho zvýšený vývoz ve zkapalněné podobě. Americká vláda nicméně nadále udržuje export plynu pod přísnou kontrolou.

Spojené státy sice zahájily udělování licencí na vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG), pokroky jsou však v tomto směru pouze pomalé. Důvodem je mimo jiné tlak ze strany některých odvětví amerického průmyslu, která se obávají, že vývoz by mohl zvýšit ceny plynu na domácím trhu. EU podle agentury Reuters usiluje o to, aby obchodní dohoda s USA zajišťovala automatické udělování licencí na vývoz LNG do Evropy.

ČTĚTE TAKÉ:

Česká republika se tento měsíc spolu s dalšími zeměmi visegrádské čtyřky (Slovensko, Maďarsko a Polsko) obrátila na Spojené státy s výzvou, aby rozšířily vývoz svého břidlicového plynu do Evropy pro případ, že Rusko zastaví své dodávky plynu přepravované přes neklidnou Ukrajinu.

Evropa dovozem ruského plynu pokrývá zhruba čtvrtinu své poptávky po této strategické surovině. Střety mezi Kyjevem a Moskvou již způsobily vážné narušení dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu do Evropy v letech 2006 a 2009.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz