1. září 2015 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Havárie donutila Unipetrol najít útočiště pro ropu. Pronajal si nádrž od státu

V litvínovské chemičce Unipetrol vybuchla jednotka propylenu a propukl požár. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V litvínovské chemičce Unipetrol vybuchla jednotka propylenu a propukl požár. | foto: ČTK

PRAHA/NELAHOZEVES Po dlouhých pěti letech se zaplní nevyužívaná nádrž na ropu ve středočeské Nelahozevsi. Zaplní ji firma Unipetrol, která musí řešit následky nedávné havárie ve své litvínovské rafinerii. Ta neběží na sto procent a Unipetrol musí někde uskladnit ropu, která čeká na zpracování.

Společnost si vyhlédla nádrž s kapacitou sto tisíc tun a tam dlouhodobě nasmlouvanou ropu uskladní. Sklad patří českému státu, konkrétně firmě Mero.

„Měsíčně za to Unipetrol zaplatí přes 4,3 milionu korun. Jde o nádrž v areálu společnosti Mero, kde máme uskladněné nouzové zásoby ropy. A jedna nádrž je právě prázdná,“ řekl pro Lidovky.cz mluvčí Správy státních hmotných rezerv Jakub Linka. 

Strážci českých nouzových zásob tedy prostory dále pronajmou a nebudou již posílat Meru peníze za prázdnou nádrž.

Smlouva platí od 1. září. Její podpis potvrdil i mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda. „Je v tuto chvíli platná pro měsíce září a říjen, s možným prodloužením o dva měsíce,“ uvedl Duda. Záležet bude mimo jiné na rychlosti obnovený plného provozu v litvínovské rafinérii.

Jde o nádrž, která se uvolnila v roce 2010, kdy státní ropu z Nelahozevsi odvezla firma Viktoriagruppe. Na základě takzvané záměnové smlouvy místo ní naplnila odpovídajícím množstvím nafty své nádrže v bavorské obci Krailling.

Areál společnosti Mero v Nelahozevsi.
Zásobníky firmy Mero v Nelahozevsi.

Od uskutečnění této „výměny“ je český sklad bez využití, ovšem platby za něj běží dál. Podle Správy státních hmotných rezerv (SSHR) jde přibližně o 48 milionů korun ročně.

Tedy zhruba čtyři miliony měsíčně, které nyní bude soukromý Unipetrol platit správcům českých nouzových rezerv. Dlouhodobým plánem pro tento sklad je umístění sto tisíc ropy, o jejímž nákupu uvažuje český stát už tři roky.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky