14. prosince 2011 10:46 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

USA otevřou novou těžební zónu v Mexickém zálivu

Ropná plošina (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropná plošina (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Spojené státy otevírají v Mexickém zálivu pro těžbu ropy a plynu z moře novou zónu o rozloze 85.000 kilometrů čtverečních. Sdělil to dnes podle agentury AFP Bílý dům, podle kterého to umožní zvýšit energetickou nezávislost USA.

Americká vláda Baracka Obamy podle AFP doufá, že nově otevřená těžební zóna umožní získat dalších 423 milionů barelů ropy a 75 miliard metrů krychlových zemního plynu. Vládní zmocněnec se má ve středu zúčastnit v New Orleansu prodeje licencí na těžbu v nově otevřené zóně.

ČTĚTE TAKÉ:

Obamovu strategii zajistit větší energetickou nezávislost v zemi zbrzdila na jaře 2010 nejhorší ropná skvrna v dějinách USA, kterou způsobila exploze ropné plošiny provozované v Mexickém zálivu britskou společností BP. Bílý dům ujišťuje, že byla přijata opatření, která nyní umožňují bezpečnou těžbu.

Ceny ropy dnes rostly, v jednu chvíli si připsaly více než tři dolary a londýnská ropa Brent vystoupila až nad 111 USD za barel. K růstu cen přispívá zvyšující se napětí mezi Západem a Íránem a očekávání, že centrální banka USA (Fed) bude tisknout další peníze.

ČTK, Lidovky.cz