Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Ve Velké Británii se v posledním čtvrtletí poprvé vyrobila většina energie z obnovitelných zdrojů

větrné elektrárny - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy větrné elektrárny - ilustrační foto | foto: pro Lidovky.cz

LONDÝN Poprvé v historii vyprodukovalo Spojené království v oblasti energetiky více energie z obnovitelných zdrojů, než ze zdrojů, které spalují fosilní paliva. Z větrných a solárních elektráren a elektráren spalujících biomasu pocházelo 40 % energie, zatímco ze spalování uhlí, ropy a zemního plynu to bylo 39 %. Informovala o tom analýza stránky Carbon Brief.

Obnovitelné zdroje v Británii za červenec, srpen a září vyprodukovaly 29,5 terawatt hodin (TWh) energie, zatímco fosilní zdroje vyprodukovaly 29,1 TWh. Británie tak pokračuje v radikální transformaci své energetiky směrem k obnovitelným zdrojům. Ještě v roce 2010 z fosilních paliv pocházely tři čtvrtiny její energie.

Británie v posledních letech masivně investuje především do větrných elektráren. V příštím roce chystá otevření světově největší větrné farmy, projektu Hornsea One, do něhož byla na začátku října dodělána poslední turbína a měla by začít produkovat energii na začátku příštího roku. Zároveň byla ve 2. čtvrtletí otevřena další větrná elektrárna a během příštího roku by dále měl být dokončen projekt East Anglia One, který již letos začal vyrábět energii. 

zdroj: Carbon Brief

Větrné farmy v moři by v budoucnu měly produkovat až 30 000 megawattů energie, což je razantní nárůst oproti současným 8 500 megawattů. Podle Carbon Brief by pak energie z těchto zdrojů měla být do roku 2023 levnější než ta ze zemního plynu.

Spojené království se zavázalo do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality, tato transformace zdrojů k dosažení tohoto cíle ale nestačí. K tomu by změny v energetice musely být zároveň doplněny i snížením emisí v jiných odvětvích ekonomiky, například v dopravě. 

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz