Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Ve Velké Británii se v posledním čtvrtletí poprvé vyrobila většina energie z obnovitelných zdrojů

větrné elektrárny - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy větrné elektrárny - ilustrační foto | foto: pro Lidovky.cz

LONDÝN Poprvé v historii vyprodukovalo Spojené království v oblasti energetiky více energie z obnovitelných zdrojů, než ze zdrojů, které spalují fosilní paliva. Z větrných a solárních elektráren a elektráren spalujících biomasu pocházelo 40 % energie, zatímco ze spalování uhlí, ropy a zemního plynu to bylo 39 %. Informovala o tom analýza stránky Carbon Brief.

Obnovitelné zdroje v Británii za červenec, srpen a září vyprodukovaly 29,5 terawatt hodin (TWh) energie, zatímco fosilní zdroje vyprodukovaly 29,1 TWh. Británie tak pokračuje v radikální transformaci své energetiky směrem k obnovitelným zdrojům. Ještě v roce 2010 z fosilních paliv pocházely tři čtvrtiny její energie.

Británie v posledních letech masivně investuje především do větrných elektráren. V příštím roce chystá otevření světově největší větrné farmy, projektu Hornsea One, do něhož byla na začátku října dodělána poslední turbína a měla by začít produkovat energii na začátku příštího roku. Zároveň byla ve 2. čtvrtletí otevřena další větrná elektrárna a během příštího roku by dále měl být dokončen projekt East Anglia One, který již letos začal vyrábět energii. 

zdroj: Carbon Brief

Větrné farmy v moři by v budoucnu měly produkovat až 30 000 megawattů energie, což je razantní nárůst oproti současným 8 500 megawattů. Podle Carbon Brief by pak energie z těchto zdrojů měla být do roku 2023 levnější než ta ze zemního plynu.

Spojené království se zavázalo do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality, tato transformace zdrojů k dosažení tohoto cíle ale nestačí. K tomu by změny v energetice musely být zároveň doplněny i snížením emisí v jiných odvětvích ekonomiky, například v dopravě. 

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Václav Moravec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Václav Moravec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Václav Moravec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.