Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

V Česku vyrostou první vodíkové stanice, postaví je Unipetrol

Benzina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benzina - ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Petrochemický holding Unipetrol připravuje na čerpacích stanicích sítě Benzina, která mu patří, výstavbu tří pilotních vodíkových stanic. Vzniknout mají na stávajících benzinových pumpách v Praze, Litvínově a Brně. Vyplývá to z Věstníku veřejných zakázek. Mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl v pátek řekl, že první plnicí stanici na vodík by firma ráda otevřela na jaře příštího roku.

Cílem projektu je podle společnosti rozšířit využívání vodíkové technologie v Česku, v běžném provozu zatím v Česku auta na vodík nejezdí.

„Pro zmíněné lokality máme zpracované studie proveditelnosti. Projekty jsou nyní ve stadiu získávání potřebných povolení a výběru dodavatelů, takže zatím nemůžeme sdělit přesný termín dokončení, ani výši předpokládané investice,“ uvedl v pátek Kaidl. Pilotní pražskou stanici firma plánuje na Barrandově. „V našem plánu rozvoje máme již vytipovány další lokality po celé republice,“ dodal.

Unipetrol chce pro projekt využít dotaci z Operačního programu Doprava, a to konkrétně z výzvy, která je pro podporu rozvoje infrastruktury vodíkových plnicích stanic určen. Jakou část investice dotace pokryje, firma nespecifikovala.

Ředitel Benziny Marek Zouvala v předloňském rozhovoru  řekl, že cena nové vodíkové stanice je zhruba milion eur (necelých 26 milionů korun), podobně jako u klasické benzinové pumpy. Uvedl tehdy, že ve stavbě vodíkových pump v Česku chce být Benzina lídrem. „Princip je, že vodík jako Unipetrol vyrábíme a přes Benzinu bychom ho prodávali. Takže bychom jako paliváři měli obě věci - klasické pohonné hmoty a k tomu i vodík jako novodobou pohonnou hmotu pro elektromobilitu,“ dodal.

Kaidl v pátek doplnil, že s využitím vodíku se razantně zvýší dojezd a sníží čas potřebný k tankování. „Ten bude podobný jako dnes při tankování klasických paliv. Půjde tedy nikoliv o hodiny, ale o minuty,“ uvedl. Firma míní, že jakmile v Česku vzniknou první stanice na vodík, trh s vozidly na vodík se rychle rozvine. „První zájem očekáváme především z řad provozovatelů vozových parků všude tam, kde je cílem rozvoj čisté mobility. Příkladem může být městská hromadná doprava či spediční a zásilkové služby,“ dodal mluvčí.

Benzina působí na trhu přes 60 let. Je jedničkou v počtu provozovaných čerpacích stanic v ČR, má jich 413. Na konci roku 2015 se Benzina stala odštěpným závodem společnosti Unipetrol RPA, která je dceřinou firmou Unipetrolu. Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je od loňska jeho jediným vlastníkem.

V současné době Unipetrol podle Kaidla používá přibližně polovinu vyrobeného vodíku pro výrobu amoniaku, suroviny pro výrobu hnojiv. Druhá polovina slouží pro hydrokrakování a hydrorafinaci motorových paliv. Ministerstvo dopravy loni uvedlo, že v Česku by do roku 2023 mohlo vzniknout šest až osm čerpacích stanic na vodík.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?