5. listopadu 2014 13:14 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Dukovany na několik dní odstaví dva bloky kvůli prasklému potrubí

Jaderná elektrárna Dukovany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Dukovany. | foto: Lidové noviny

DUKOVANY V Jaderné elektrárně Dukovany energetici během středy neplánovaně odstaví třetí a čtvrtý výrobní blok, aby mohla být opravena netěsnost potrubí. Zatím to vypadá tak, že délka odstávky bude v řádu dnů. V provozu zůstanou zbývající dva bloky elektrárny. „Ty pojedou naplno dál,“ uvedl mluvčí Petr Spilka.

Na čtvrtém bloku začali energetici snižovat výkon v 10:00, u bloku číslo tři k tomu přistoupí v 18:00.

Jaderná elektrárna Dukovany pokrývá pětinu tuzemské spotřeby elektrického proudu. Mluvčí firmy ČEZ Barbora Půlpánová řekla, že zákazníci výpadek poloviny Dukovan nepocítí, protože trh s elektřinou se s ním umí vyrovnat.

ČTĚTE TAKÉ:

Technická voda v systému, u kterého byla zjištěna netěsnost potrubí, v elektrárně slouží ke chlazení důležitých technických a bezpečnostních zařízení. Netěsnost vznikla minulé pondělí, tedy 3. listopadu, na druhém systému chlazení, v blízkosti stavby nových ventilátorových věží. Chlazení dvou dukovanských bloků bylo proto z poškozeného systému převedeno na zbývající dva systémy.

„Předpisy pro bezpečný provoz v takovém případě umožňují provoz bloků 3. a 4. na další tři dny,“ uvedl Spilka. V této době ale nebylo možné poruchu odstranit.

První porucha za 30 let

Na systému s technickou vodou důležitou byla podle Spilky zjištěna první porucha v téměř třicetileté historii elektrárny. Energetici budou zjišťovat, jestli k závadě vzniklé ve čtyřmetrové hloubce pod zemí nepřispěla stavba ventilátorových věží. „Ale proč se to stalo, budeme moci říci, až se to celé vybagruje,“ uvedl Spilka. Pak se vadná část potrubí vyřízne a podrobí analýzám.

I tak se už v elektrárně připravují opatření, která dopady stavební činnosti na okolí zmírní. Na stavbě se totiž pohybuje také technika, která může vážit 20 i 30 tun. „Budou tam položeny silné plechy, aby se ta váha rozložila,“ uvedl mluvčí.

Dukovanská elektrárna má čtyři výrobní bloky. Každý z nich se podle plánu jednou ročně zastaví kvůli výměně části jaderného paliva a kontrolám. Během letoška se už uskutečnily tři odstávky.

Dukovany loni dodaly do sítě rekordních 15,68 terawatthodin (TWh) elektřiny.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz