21. března 2016 15:35 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Věčná Dana Drábová. Dohlížet na české jádro bude na dobu neurčitou

Ing. Dana Drábová Ph.D. – Jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ing. Dana Drábová Ph.D. – Jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost | foto: šk, Ondřej Němec,  Lidové noviny

PRAHA Dana Drábová zůstane předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Vláda schválila návrh na její jmenovaní. Vedení státních úřadů vláda znovu vybírá kvůli novému služebnímu zákonu, kandidáty nejdřív doporučuje odborná komise.

Vedoucí služebního úřadu je jmenován ministry na dobu neurčitou. Drábová byla jedinou uchazečkou. Předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) je už od listopadu roku 1999.

Jaderná fyzička Drábová (54) vystudovala obor dozimetrie a aplikace ionizujícího záření na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, kde později získala doktorát z jaderné fyziky. Následně působila v Centru hygieny záření Státního zdravotního ústavu a v Centru radiační monitorovací sítě.

Od roku 1996 až do zvolení do čela SÚJB vykonávala funkci ředitelky Státního ústavu radiační ochrany. V roce 2014 získala od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy prvního stupně.

V lednu letošního roku Drábová oznámila, že v říjnových volbách bude za hnutí Starostové a nezávislí (STAN) jako dvojka kandidátky kandidovat do krajského zastupitelstva ve středních Čechách.

Šéfka českého jaderného dozoru Dana Drábová.
Dana Drábová, šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost

Uvedla tehdy, že by chtěla na krajskou úroveň přenést své zkušenosti z komunální politiky, v níž se pohybuje už osmnáct let. Důvodem podle ní je to, „aby se věci spravovaly nejen shora dolů, ale i zdola nahoru“.

Už v únoru potvrdila vláda na základě služebního zákona ve funkci předsedu Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra a předsedu Českého úřadu zeměměřického a katastrálního. Tím zůstal Karel Večeře.

ČTK