8. června 2012 10:24 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Na odchodnou z pražské energetiky dostal Jančík, Hulinský a spol. 24 milionů

Bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík získal na tantiémách v PRE přes dva miliony korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík získal na tantiémách v PRE přes dva miliony korun. | foto: ČTK

PRAHA Více než 24 milionů korun si rozdělilo vedení Pražské energetiky na tantiémách za minulý rok. Bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS) si například přišel na 2,2 milionu korun.

Odměny schválila na konci dubna valná hromada společnosti. Pro 14člennou dozorčí radu bylo vyčleněno 15,246 milionu a pro představenstvo čítající pět osob 8,954 milionu korun. Uvedl to server Česká pozice.

Kdo vlastní PRE?

Hlavní město Praha drží 51 procent akcií společnosti Pražská energetika Holding (zbylých 49 procent má německá společnost EnBW).

Pražská energetika Holding pak vlastní 57,87 procenta akcií Pražské energetiky, EnBW disponuje 41,26 procenta akcií této firmy.

Ten připomněl, že v orgánech Pražské energetiky (PRE) působila do nedávna řada pražských politiků. Vedle zmiňovaného Jančíka například také Martin Langmajer (ODS), z ČSSD pak Petr Hulinský, Miroslav Poche a Petr Dolínek. Všichni už ale v podniku skončili.

Kdo kolik? Tajné

Podle serveru měli někteří inkasovat odměny ve výši až tři miliony korun. Kdo získal jakou částku ale mluvčí PRE neuvedl s tím, že si akcionáři odhlasovali, že se tato informace nebude sdělovat.

Dlouholetý člen představenstva Jančík se ale přihlásil k odměně 2,2 milionu korun. "Byla mi vyplacena zdaněná odměna za činnost v představenstvu PRE odpovídající rozhodnutí valné hromady PRE ve výši 2,2 milionu korun," uvedl Jančík. "Tuto odměnu za činnost bude v budoucnu pobírat také můj nástupce delegovaný TOP 09," dodal ještě.

ČTĚTE TAKÉ:

Náměstek primátora za TOP 09 Pavel Richter přitom vysoké odměny kritizoval. "TOP 09 dlouhodobě nesouhlasí s výší odměn a tantiém v těchto orgánech (zejména v dozorčích radách) a povede jednání s majoritními spoluakcionáři k jejich zreálnění," uvedl Richter.

Peněz jsem se vzdal, tvrdí Hulinský

Politik Petr Hulinský (ČSSD) v reakci uvedl, že se v minulém roce odměny vzdal. "Za rok 2010 jsem z PRE obdržel 1 702 500 Kč a na veřejné účely jsem dal 3 220 000 Kč. Za rok 2011 jsem se vzdal tantiém a mé příjmy z PRE činily 432 000 korun. Na veřejné účely jsem dal asi 500 000 korun," tvrdí politik.

K TÉMATU:

Primátor Bohuslav Sobotka tantiémy komentoval slovy, že na jejich výši bohužel Praha nemá vliv. "Z morálního hlediska bych doporučoval členům statutárních orgánů PRE, kteří jsou zároveň v zastupitelstvu města, aby odměny, které si sami schválili, věnovali na dobročinné účely," vzkázal primátor.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!