3. listopadu 2011 13:25 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Vídeňané si staví svou Občanskou elektrárnu

Vídeň (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vídeň (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE / VÍDEŇ Radní rakouského hlavního města Vídně se pouštějí do energetického byznysu. Zahájili projekt Občanská elektrárna. Radnice se rozhodla postavit vlastní, tedy městskou solární elektrárnu, ovšem nikoliv z peněz, vybraných na daních, ale z dobrovolných příspěvků Vídeňanů.

Každý z obyvatel města se může stát investorem s tím, že minimální příspěvek činí 500 eur. Podle výše své investice pak získá určitý podíl plochy solárních kolektorů.

ČTĚTE VÍCE:

Projekt ještě oficiálně nezačal a už se předběžně přihlásilo přes 800 zájemců. „Velký zájem dokazuje, že lidé jsou připraveni investovat do energetických technologií budoucnosti,“ uvedla zástupkyně vídeňského starosty za stranu Zelených Maria Vassilakouová.

Radnice podle ní nyní prověřuje několik vhodných míst pro výstavbu elektrárny. Rozhodnutí by mělo padnout do konce letošního roku. Stavět se začne na jaře 2012. Velikost a výkon nového solárního zdroje bude záležet na tom, kolik peněz se podaří vybrat. Město ale počítá i se svým vlastním příspěvkem a dotací od státu.

„S projektem občanské elektrárny získává každý možnost, aby svým dílem přispěl k výstavbě obnovitelných zdrojů energie a k ochraně klimatu,“ uvedla Renate Braunerová, vídeňská radní pro ekonomiku za sociální demokracii.

A co vlastně investoři za své peníze získají? O tom není podle zástupců radnice ještě definitivně rozhodnuto. „Jako nejpravděpodobnější zatím přichází v úvahu varianta, při níž občané za svůj podíl získají poukaz na některé městské služby nebo odběr energie,“ řekl LN Bernd Vogl z oddělení energetického plánování vídeňské radnice.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.