25. července 2012 12:34 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Vláda rozhodla. Zásoby ropy se navýší z 90 na 100 dnů

Areál společnosti Mero v Nelahozevsi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Areál společnosti Mero v Nelahozevsi. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Stát navýší zásoby ropy a ropných produktů z 90 na 100 dnů, rozpočet to během příštích dvou let bude stát 4,4 až 4,7 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu, kterým se mění zákon o nouzových zásobách ropy. Dnes jej schválila vláda.

Navýšení souvisí se změnou metodiky pro výpočet zásob. Podle nových výpočtů se zásoby sníží pod zákonem požadovaných 90 dnů a stát je bude muset adekvátně navýšit.

ČTĚTE TAKÉ:

Dříve stát zvažoval navýšení ropných zásob na 120 dnů, od toho však prozatím upustil. Nový návrh počítá s tím, že zásoby nebudou kalkulovány podle denní spotřeby, ale podle čistého dovozu ropy. To si vyžádá navýšení zásob o deset dnů, tedy o zhruba 210 000 tun benzinu a nafty.

Navýšení ropných zásob nařizuje EU

Počítá se také s úpravami ochranných pásem skladovacích zařízení a ropovodů. To si vyžádá ze státního rozpočtu navýšení plateb o 160 milionů korun za rok.

Zvýšení ropných zásob na základě nové metodiky nařizuje směrnice EU. Původní záměr navýšit zásoby na 120 dnů počítal s tím, že náklady ponesou rafinerie a další soukromé subjekty na palivovém trhu. To by ale přineslo zdražení pohonných hmot o zhruba 14 haléřů za litr.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBY-MONTÁŽ (2-3 SMĚNY)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 26 000 Kč