20. června 2018 11:28 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Vláda vybrala nové členy dozorčí rady ČEZ. Chce Lízala a Tylla

ČEZ - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ - ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Vláda nominovala své první dva zástupce do dozorčí rady energetické firmy ČEZ. Mají jimi být bývalý člen bankovní rady České národní banky Lubomír Lízal a úředník ministerstva financí Karel Tyll. Informoval o tom server iDnes.cz

Lízal a Tyll prošli podle serveru iDnes.cz minulý týden přes vládní výbor pro personální nominace. Jejich funkce by měla být potvrzena už v pátek na valné hromadě polostátního energetického gigantu . Půjde vůbec o její první konání v době vládnutí premiéra Andreje Babiše. 

Premiér Andrej Babiš se netají dlouhodobou kritikou firmy ČEZ, když byl ministr financí, tak si stěžoval, že nad firmou nezískal dostatečný vliv. Podle zjištění MF DNES by o místo ve vedení firma měl přijít Robert Šťastný a Petr Polák. Spekuluje se také o tom, že o místo by mohl přijít také současný předseda dozorčí rady Václav Pačes. 

„I jeho odvolání se zvažuje, ale všechno ještě konzultují,“ řekl MF DNES dobře informovaný zdroj o současné situaci v ČEZu. Lubomír Lízal do loňska působil v bankovní radě ČNB, kam byl nominován Václavem Klausem. Za dob Petra Nečase krátce působil jako člen dozorčí rady v letech 2010 až 2011.

Úředník Karel Tyll se stal nejprve ředitelem odboru státního rozpočtu a letos byl pověřen, aby vedl uvolněné místo náměstka pro veřejné rozpočty. Vedle toho byl také ministerstvem financí nominován do Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu, který má za úkol rozdělovat finance mezi zemědělce.

ČEZ poprvé po 16 letech odměny vůbec nenavrhlo

Třetím jménem, jehož nominaci vládní personální výbor schválil, byl Zdeněk Černý, předseda odborového svazu ECHO, který sdružuje pracovníky z oboru energetiky a chemie. Černý už v dozorčí radě ČEZ působí od roku 2014, v jeho případě tedy jde pouze o prodloužení mandátu.

Ministerstvo financí už dříve uvedlo, že navrhuje v protinávrhu valné hromadě ČEZ výplatu dividendy z loňského zisku firmy 33 korun na akcii před zdaněním, tedy ve stejné výši jako ve svém návrhu předkládá představenstvo ČEZ. Na rozdíl od vedení firmy však resort nepočítá s výplatou odměn představenstvu a dozorčí radě společnosti.

Podle návrhu představenstva mělo být mezi členy vedení ČEZ rozděleno z loňského zisku 21 milionů korun. Ministryně financí v demisi Alena Schillerová (za ANO) už dříve uvedla, že návrh nepodpoří. Tantiémy vedení ČEZ nebyly vyplaceny ani v předcházejících třech letech. V letech 2015 a 2016 schválili akcionáři protinávrhy ministerstva financí, které byly podobné tomu letošnímu. Loni si vedení ČEZ poprvé po 16 letech odměny vůbec nenavrhlo.

Lidovky.cz

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.