21. srpna 2014 11:25 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Vlastník těžební OKD snížil ztrátu. Prodělal „jen“ 1,6 miliardy korun

NWR's customers include ArcelorMittal, US Steel and ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy NWR's customers include ArcelorMittal, US Steel and ČEZ | foto: © NWRČeská pozice

AMSTERDAM Těžební společnost NWR - která vlastní českou OKD - za prvních šest měsíců roku prodělala výrazně míň než za stejné období před rokem. Ztráta činila 57 milionů eur, tedy v přepočtu asi 1,6 miliardy korun.

Nízké výkupní ceny černého uhlí sráží těžební společnost NWR do těžké ztráty. Její ekonomické výsledky za prvního půl roku jsou ale lepší, než očekávali analytici. 

NWR - která vlastní českou OKD - za prvních šest měsíců roku prodělala výrazně míň než za stejné období před rokem. Ztráta činila 57 milionů eur, tedy v přepočtu asi 1,6 miliardy korun. 

Pro srovnání: loňský první půlrok prožila NWR se ztrátou 396 milionů eur (asi 11 miliard korun). Manažeři černouhlené společnosti to přičítají snižování nákladů a zefektivňování podnikání.

ČTĚTE TAKÉ:

 Tržby klesly o pětinu na 346 milionů eur. Na hospodaření NWR nepříznivě dopadá pokles cen uhlí na světových trzích. Provozní zisk EBITDA ale v pololetí činil 19 milionů eur, před rokem měla firma provozní ztrátu 49 milionů.

Za samotné druhé čtvrtletí ztráta NWR klesla na 30 milionů eur z 315 milionů o rok dřív. Tržby se snížily o 22 procent na 174 milionů eur.

Zlepšení tu je, říká analytik

"Výsledky společnosti NWR jsou v položkách zisku EBITDA a provozního zisku EBIT mírně lepší než očekával trh, byť v druhém případě se stále jedná o ztrátu. Na základní provozní úrovni však společnost vykazuje zlepšení, a to přes poklesy těžby a prodejů a při pokračujícím poklesu cen uhlí v prvním pololetí," uvedl analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

Firma za pololetí vytěžila 4,5 milionu tun uhlí, což je o pět procent víc než před rokem. Externí prodeje ale klesly o 17 procent na čtyři miliony tun. „Plán produkce a prodeje pro letošní rok zůstal devět až 9,5 milionu tun uhlí“, uvedl výkonný předseda představenstva Gareth Penny.

NWR zvažuje restrukturalizaci dluhopisů, čímž by získala 185 milionů eur dodatečného kapitálu. Tím by se mohl snížit nesplacený dluh a náklady na něj. Součástí restrukturalizace je emise nových akcií, kterou akcionáři společnosti schválili ve středu. Začátkem července NWR uvedla, že pokud by se s věřiteli nedohodla na podmínkách restrukturalizace do září, musela by prodat své dceřiné firmy, včetně černouhelné OKD.

NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, kterou minulý měsíc opustil podnikatel Zdeněk Bakala. NWR včetně OKD a 44 tisíc bytů na Ostravsku ale zůstává ve společném vlastnictví Bakaly a BXR.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz