6. června 2016 19:09 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Vybírají se poradci, kteří ořežou dluhy OKD

Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostravsko-karvinští horníci to zřejmě neradi uslyší, ale o pozici poradce, který bude spolurozhodovat o jejich propouštění, se na trhu strhl nenápadný, avšak dramatický souboj. O post poradce pro restrukturalizaci měli zájem i velcí mezinárodní hráči z velké čtyřky poradenských firem. Jejich pozice je ale složitá. Už nyní mají ve svých řadách klienty, kteří měli nebo mohli mít k dění okolo OKD blízko.

Poradci se točí kolem samotného managementu OKD i insolvenčního správce Lee Loudy. Jak silné slovo bude mít závisí především na tom, zda soud povolí reorganizaci, nebo jestli OKD spadne do konkurzu. V tom případě se v ostravsko-karvinských dolech prakticky nic nepohlo bez Loudova souhlasu.

I když má Louda s očištěním firem též zkušenosti (v pozici správce dohlížel na reorganizaci Kordárny, která se dosud považuje za příklad úspěšné reorganizace), také kolem něj se zřejmě soustřeďuje tým poradců. Navázal spolupráci s poradenskou společností Tarpan Partners.

Na straně managementu v tuto chvíli už stojí také zkušení poradci. “Společnost OKD spolupracuje v rámci insolvenčního řízení zejména s advokátní kanceláří BADOKH,” uvedl k dotaz LN na osobu klíčového poradce pro restrukturalizaci mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

LN ve svém pátrání několikrát narazili na jméno společnosti Alvarez & Marsal. Angažmá této nadnárodní firmy, která si před několika lety otevřela v Praze pobočku, by bylo více než zajímavé. Ve svém oboru patří především na Wall street mezi celebrity.

Na restrukturalizaci zmírající těžební společnosti pracuje Tomáš Lhoták, tedy manažer, který je v české pobočce Alvarez & Marsal zaměstnaný. „Pracuji na restrukturalizaci OKD, a to sám za sebe,“ uvedl na dotaz LN Lhoták.

Kdo jsou poradci, kteří ořežou dluhy OKD čtěte v úterních Lidových novinách

Najdete na Lidovky.cz