12. srpna 2013 14:54 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Vypněte klimatizaci, nařídila korejská vláda. Zemi sužují vedra

Vedra v jihokorejském Soulu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vedra v jihokorejském Soulu. | foto: Reuters

SOUL Jižní Korea nařídila vypnout ve vládních úřadech klimatizaci poté, co dvě tepelné elektrárny kvůli technickým problémům přerušily provoz. Před hrozící energetickou krizí přitom už v neděli varovalo ministerstvo obchodu, průmyslu a energetiky. Informovala o tom agentura AFP.

Odstávka elektráren mohla sotva přijít v horší dobu - Jižní Korea totiž zažívá vlnu veder a rtuť teploměru šplhá ke 34 stupňům Celsia. V Japonsku dnes dokonce teploty dosáhly 41 stupňů.

Jaderné elektrárny stojí

Současné problémy souvisejí i se stávající krizí v jihokorejské jaderné energetice.

Třiadvacet jaderných reaktorů v zemi by mělo zajišťovat více než 30 procent dodávek elektřiny, šest jich ale teď nefunguje - buď kvůli opravám nebo v důsledku skandálu s padělanými bezpečnostními certifikáty.

Tepelná elektrárna Tangčin III o kapacitě 500 megawattů by měla z technických důvodů zůstat mimo provoz týden.

Technické problémy stojí i za odstávkou nedaleké elektrárny Sočchon. Elektrárnu se sice podařilo dnes po hodině částečně zprovoznit, kapacitu 200 megawattů ale může využívat jen z poloviny.

"Čelíme potenciálně největší energetické krizi," řekl ministr obchodu, průmyslu a energetiky Jun Sang-čik. "Pokud jedna jediná elektrárna zastaví teď činnost, budeme muset přistoupit k řízenému přerušení dodávek elektřiny," dodal Jun a vyzval továrny, domácnosti a obchody, aby v příštích třech dnech co nejvíce omezily spotřebu.

Naposledy byla jihokorejská vláda nucena nouzově odpojit neprioritní obvody v září 2011. Neohlášené výpadky proudu postihly tehdy šest milionů domácností a podniků a 3000 lidí kvůli nim uvázlo ve výtazích. Rozhořčená veřejnost poté přiměla ministra energetiky k rezignaci.

Lidovky.cz, ČTK