Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Vyroste v Praze nová elektrárna za miliardy? Projekt žije i za Krnáčové

Elektrárna Počerady. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna Počerady. Ilustrační foto. | foto: Karel Pešek, MAFRA

PRAHA Bude na okraji Prahy stát nová elektrárna za několik miliard korun? O projektu, který se rozběhl už za bývalého vedení magistrátu v čele s primátorem Tomášem Hudečkem, delší dobu nebylo slyšet. Žije ale i za nové koalice. A pohánějí ho stejné síly, na něž LN již dříve upozornily.

Zdroj o výkonu 47 megawatů by podle plánu mohl stát v areálu nynější trafostanice v Třeboradicích a jeho hlavním záměrem je připravit Prahu na situaci hromadného výpadku proudu – blackoutu. Na ten totiž hlavní město připraveno není, jak se ukázalo mimo jiné při hromadném cvičení Blackout 2014.

LN už před více než půl rokem napsaly, že se v projektu angažuje lobbista Vojtěch Slówik. Ten byl v minulosti známý hlavně z okruhu lesnického byznysu a politického vlivu senátora, bývalého ministra zemědělství a exhejtmana Jaroslava Palase.

DALŠÍ ČTENÍ:

Nejenže projekt nezemřel, ale Slówik se o jeho realizaci zasazuje dál. „Ano, několikrát jsem se s ním setkal, navštívil nás dokonce osobně tady na radnici,“ říká starosta sousední Prahy-Čakovic Alexander Lochman. Jeho městská část se stavbou elektrárny nesouhlasí a snaží se jí zabránit.

Zajímavý je ovšem Lochmanův poznatek, že Slówik nemluvil sám za sebe, ale jménem Pražské energetiky, respektive její dceřiné firmy PREdistribuce. Ve firmě přitom drží majoritu Praha.

Jak došlo k tomu, že lobbista reprezentuje firmu ovládanou městem? Její mluvčí k tomu příliš informací poskytnout nechtěl. „Jde o zakázku podle našich firemních pravidel, navíc jde o poměrně malou částku. Víc vám k tomu teď říct nemůžeme,“ říká Petr Holubec, mluvčí PRE.

Ukázali na Třeboradice

Jménem městské firmy vystupoval Slówik též letos v dubnu na zasedání výboru pro životní prostředí pražského magistrátu. „Došlo k tomu víceméně náhodou,“ vysvětluje Slówik. Před lety prý stál u projektu na výstavbu biolihové elektrárny v jihočeském kraji, z jejíž realizace sešlo.

„Připravené desky k projektu se schváleným rozhodnutím jsem ukázal vedení PREdistribuce. Jim se to líbilo a následně ukázali na Třeboradice,“ vzpomíná.

A jak se k městské firmě dostal? Se Slówikovou sítí známých po celé Praze to nemuselo být příliš složité. Připomeňme, že se dobře zná s bývalým pražským radním Martinem Langmajerem, který donedávna působil v představenstvu PRE. Oba mají svou základnu v Uhříněvsi.

Do vyšších pater firmy ho údajně přivedl jiný pražský politik Jaroslav Malčánek. Ten zase v několika projektech zastupoval vlivného podnikatele Sebastiana Pawlowského.

Zpět ke Slówikovi. Ten uvádí, že se okolo zamýšlené výstavby elektrárny pohyboval od začátku. V kontaktu byl i s Petrem Trombíkem, bezpečnostním poradcem exprimátora Hudečka, který připravoval cvičení Blackout 2014. Je otázkou, jak moc fundovaně může Slówik ke stavbě elektrárny přispět. Sám se pohyboval hlavně v lesnictví.

„To téma mě pohltilo. Hodně jsem o tom načetl,“ vysvětluje muž, který se označení lobbista nebrání. „Můžete lobovat více způsoby. Pro to, aby někdo vytáhl peníze do vlastní kapsy, nebo pro dobrou věc,“ tvrdí Slówik.

Podle jeho odhadu by dnes zdroj pro blackout přišel na více než šest miliard korun, které by se musely najít ve státním rozpočtu. Slówik dokonce říká, že ví, kde konkrétně. „Kdyby ministerstvo vnitra, které to má v kompetenci, chtělo a označilo to za mandatorní výdaj, nikdo by o ty peníze nemusel žádat ministerstvo financí,“ dodává Slówik.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...