3. července 2013 16:28 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Vyvlastňování kvůli těžbě uhlí? Odložit, rozhodla vláda v demisi

Sesuvy půdy zámku Jezeří | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sesuvy půdy zámku Jezeří | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Vláda premiéra Petra Nečase na své zřejmě poslední schůzi neprojednala záměr ministerstva průmyslu a obchodu vrátit státu možnost vyvlastňovat nemovitosti kvůli těžbě nerostných surovin. Kabinet projednání bodu odložil.

Zda se záměrem bude zabývat nastupující úřednický kabinet premiéra Jiřího Rusnoka není v tuto chvíli jasné. Sněmovna loni v prosinci přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a stvrdila novelu, která možnost vyvlastňovat vypustila.

Novela horního zákona by měla mimo jiné stanovit strategické suroviny, při jejichž těžbě bude možné vyvlastnění využít. Podle mluvčího ministerstva průmyslu Tomáše Patáka mělo být mezi strategické nerosty zařazeno uhlí a uran.

Rypadla u Jiřetína

Těžba poblíž Horního Jiřetína

Těžba poblíž Horního Jiřetína

Vyvlastnění by do budoucna mohlo hrozit občanům Horního Jiřetína, Černic a Karviné. Lidé žijící v oblastech těžby uhlí jsou nyní chráněni územními limity. Ty by však mohly v příštích letech přestat platit. Zrušení možnosti vyvlastění jim mělo přinést větší jistotu, že o svůj majetek nepřijdou.

Podle ministerstva se loňskou novelou stát zbavil obecného nástroje, který umožňoval v případě potřeby přístup k jeho vlastnictví. "To může mít ve svém důsledku vážné celospolečenské dopady," uvedlo resort Martina Kuby.

U nerostů, u kterých by výhradní závislost na dovozech znamenala snížení mezinárodní konkurenceschopnosti nebo ohrožení surovinové bezpečnosti, je proto podle úřadu třeba možnost vyvlastňování obnovit.

Těžit, či netěžit?

Klaus loni v listopadu vetoval novelu s tím, že vláda by se tak připravila o významný nástroj energetické politiky a otevřela by cestu ke spekulacím s pozemky. Podle něj hrozí, že pozemky, pod nimiž se nacházejí vyhrazená ložiska, budou vykupovat spekulanti s perspektivou vymáhání vysokých náhrad od státu.

Loni přijatá novela horního zákona vzbudila rozporuplné reakce hlavně v Ústeckém kraji. Podporovali ji odpůrci těžby hnědého uhlí a stoupenci vládních stran, naopak levice se zasazovala o další těžbu i za cenu bourání obcí. Proti novele demonstrovali na konci loňského října v Praze odboráři z těžební společnosti Czech Coal, kteří se obávali, že zákon způsobí zánik pracovních míst.

Skvělá zpráva, říkají ekologové

Podle Daniela Vondrouše z ekologické organizace Zelený kruh je odložení materiálu skvělou zprávou pro desítky tisíc lidí na severu Čech a Moravy.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pan ministr (Martin) Kuba chtěl znovu umožnit, aby jim někdo mohl sebrat dům jen proto, že je pod ním ložisko uhlí. Podle našich informací ale svůj návrh sám stáhl z jednání poté, co pro něj nenašel dostatečnou podporu," uvedl.

Ekologové ve svém prohlášení připomněli, že materiál narazil v meziresortním připomínkovém řízení na odpor koaličních partnerů a na dnešní jednání byl předkládán s rozporem.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!