1. prosince 2014 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Expert: Za drahý benzín můžou daně, kurz koruny i dohody pumpařů

Česká přítomnost na Slovensku. Čerpací stanici firmy Gas navrhla dvojice českých architektů Adam Jirkal a Jerry Koza. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká přítomnost na Slovensku. Čerpací stanici firmy Gas navrhla dvojice českých architektů Adam Jirkal a Jerry Koza. | foto: Tomáš Souček

PRAHA Ceny ropy od června strmě padají, benzín však až do začátku listopadu zlevňoval jen velmi pozvolna. Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák tvrdí, že na vině jsou daně, kurz koruny i marže čerpacích stanic. V rozhovoru pro Lidovky.cz dále uvedl, že současný pád cen ropy je výsledkem vyostřujícího se konkurenčního boje mezi USA, OPEC a Ruskem.

Lidovky.cz: Ceny ropy poměrně výrazně poklesly, ale benzín zlevňoval jen pozvolna. Čím je to způsobeno?

Faktorů je více. První věc je kurz koruny vůči dolaru, který částečně kompenzuje klesající ceny ropy. Ta se snížila až na 70 korun za barel, na druhé straně ale česká koruna vůči americkému dolaru oslabovala. Vyjádřeno v korunách pak pokles v nebyl tak výrazný jako v dolarech. Důležité ale je, že cena ropy jako suroviny se na koncové ceně podílí jen z třetiny. Nejdůležitější složkou jsou daně. Konkrétně daň spotřební a DPH (spotřební daň na benzín stoupla v roce 2010 a Česko se tak podle tehdejších údajů sdružení ČESMAD dostalo mezi pět zemí s nejdražší naftou v Evropě; DPH se pak zvyšovala v letech 2012 i 2013 - pozn. red.). A taky marže čerpacích stanic. Lze spekulovat o tom, že si ji trochu zvýšily.

Graf vývoje cen benzínu od června do listopadu

Graf společnosti CCS, týkající se vývoje cen benzínu od června do listopadu.

Lidovky.cz: Budou se ceny dále snižovat?

Určitě s velkou pravděpodobností dále poklesnou. 

Lidovky.cz: Kdo na současném stavu vydělává? Pokud ceny ropy klesají rychle a ceny benzínu jen pozvolna, působí to přinejmenším zvláštně.

Krátkodobě na tom profitují benzínové stanice. Ale jak říkám, v Česku to hodně vyrovnával kurz koruny vůči dolaru. 

Lidovky.cz: V Praze jsou ceny dlouhodobě vyšší než ve zbytku republiky, co za tím stojí?

Určitě částečně díky větší kupní síle a vyšším platům, ale podle mého existují i nějaké dohody mezi benzínovými čerpacími stanicemi. Důkazem budiž začátek letošního roku, kdy se ceny benzínu krátkodobě dostaly na nižší úroveň. Doposud byly po celou dobu nejvyšší, ale najednou spadly na nejnižší úroveň z celé republiky. V Praze zkrátka příliš nefunguje určování výsledné ceny na základě nabídky a poptávky, ale svou roli hrají dohody a taky politika. 

Srovnání poklesu cen benzínu a nafty v roce 2014

Graf poklesu cen benzínu v Praze

Pokles cen benzínu v Praze

Graf poklesu cen benzínu v Jihočeském kraji.

Pokles cen benzínu v Jihočeském kraji.

Graf poklesu cen benzínu v Jihomoravském kraji.

Pokles cen benzínu v Jihomoravském kraji.

Graf poklesu cen benzínu v Pardubickém kraji.

Pokles cen benzínu v Pardubickém kraji.

Lidovky.cz: Po snižování v rámci několika haléřů za měsíc spadla najednou v listopadu cena benzínu a nafty hned o 70 haléřů za litr. Co způsobilo tak náhlý propad?

Až do konce října vyvažoval ceny zmiňovaný kurz, to se ale v listopadu změnilo. Koruna vůči dolaru stagnuje, ale ceny ropy dále klesají, proto tak výrazně zlevnily i pohonné hmoty. Kolem poloviny prosince bychom proto mohli počítat s dalším poklesem jejich cen, řádově to může být 50 až 70 haléřů.

Lidovky.cz: Co stojí za současným významným snižováním cen ropy?

Miroslav Novák

Miroslav Novák je analytikem společnosti Akcenta a mimo jiné autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů. 

Miroslav Novák, analytik Akcenta.

Miroslav Novák, analytik Akcenta.

Dalo by se říci, že jde o souboj mezi OPECem a USA, možná mezi USA a Ruskem. V USA dochází k výraznému navýšení těžby ropy. Nejenže se otevírají nová, zakonzervovaná ložiska, ale stále více se těží ropa z břidlice. Očekává se proto, že ropy bude více. Oproti tomu přichází negativní hospodářské zprávy například z Číny a jiných zemí, které jsou výraznými odběrateli ropy. Máme tak na jedné straně relativně velkou nabídku, která se dále zvyšuje, a na druhé straně mírně klesající nebo stejnou poptávku. Potom je jasné, že cena musí klesnout.

Lidovky.cz: Má na cenu ropy vliv mezinárodní dění, například na Ukrajině nebo nedávné jednání OPECu?

Je celkem pravděpodobné, že cena bude dále klesat. OPEC nedávno naznačil, že nechystá omezení objemu těžby. Kdyby k tomu přistoupil, snížila by se nabídka a ceny by šly vzhůru, ale to se zatím neděje. Dění na Ukrajině nejspíš mít vliv nebude. Dopad to má jen na samotnou Ruskou ekonomiku. Rusko je totiž největším producentem ropy na světě a nízké ceny suroviny ho proto citelně zasáhly.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz