21. února 2013 12:19, aktualizováno  13:40 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Za solární machinace může Fiřt, z úřadu udělal chlív, tvrdí think-tank

Ekonom a člen NERV Pavel Kohout vystoupil na tiskové konferenci Informačního institutu, na které představil závěry dosud nezveřejněného auditu společnosti BDO o selhání Energetického regulačního úřadu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekonom a člen NERV Pavel Kohout vystoupil na tiskové konferenci Informačního institutu, na které představil závěry dosud nezveřejněného auditu společnosti BDO o selhání Energetického regulačního úřadu. | foto: ČTK

PRAHA Podle nezávislého Informačního institutu nelze dohledat konkrétní viníky špatného nastavení výkupních cen fotovoltaické elektřiny. Za machinace, které Čechům prodražily energie, je ale prý plně zodpovědné bývalé vedení Energetického regulačního úřadu v čele s Josefem Fiřtem.

"Vzhledem k tomu, jaký tam panoval chlív, tak není možné dohledat odpovědnost konkrétních osob," řekl zástupce Informačního institutu Petr Cibulka. Podle něj je ale nezpochybnitelná objektivní odpovědnost bývalého vedení ERÚ, tedy bývalého předsedy Fiřta, bývalého místopředsedy Blahoslava Němečka a bývalého ředitele odboru elektroenergetiky Stanislava Trávníčka.

Audit, který hodnotil fungování ERÚ v letech 2005 až 2011, konstatuje, že ERÚ nepřesně nastavil výkupní ceny fotovoltaické elektřiny. Audit dále uvádí, že za zkoumané období není v ERÚ dostatečná dokumentace k procesu nastavení výkupních cen.

Bez informací

Vitásková v lednu na základě výsledků auditu podala podnět státnímu zastupitelství, aby prověřilo, zda nedošlo ke zneužití pravomoci úřední osoby. Státní zastupitelství požádalo ERÚ o doplňující informace. ERÚ zatím audit oficiálně nezveřejnil, Vitásková však řekla, že to úřad udělá do konce února.

ČTĚTE VÍCE

Úřad také pozdě reagoval na situaci v oblasti fotovoltaiky, když došlo k výraznému poklesu nákladů na vybudování solárních elektráren.

"Ačkoliv nešlo přesný potenciál růstu v oblasti fotovoltaik s určitostí předpokládat, domníváme se, že Energetický regulační úřad pochybil svou pozdní reakcí na vzniklou situaci," uvádí audit.

ERÚ podle něj nekladl dostatečný důraz na rizika a rozvoj u solárních elektráren, protože objem elektřiny vyrobený fotovoltaickými zařízeními není tak výrazný.

"Podle nám poskytnutých dokumentů byla snaha Energetického regulačního úřadu řešit vzniklou situaci zaznamenána teprve v polovině roku 2008, kdy už byla situace vážná," konstatuje dál audit.

Snahu o spolupráci s ministerstvy životního prostředí a průmyslu a obchodu při změně zákona o obnovitelných zdrojích začal ERÚ podle auditu vyvíjet až v polovině roku 2009.

Novela tak přišla do Poslanecké sněmovny až v listopadu 2009, takže nebylo možné zajistit její účinnost k 1. lednu 2010, což vyústilo v takzvaný solární boom.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz