9. května 2016 7:25 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Za soláry na střeše si majitelé připlatí. Mají se podílet na nákladech na provoz

Solární panely | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solární panely | foto: Shutterstock

PRAHA Na zvýšených nákladech na provoz elektrické sítě se musejí podílet dotovaní majitelé obnovitelných zdrojů, což jsou nejtypičtěji solární panely a větrné elektrárny. Myslí si to předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková i ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

Skladba ceny za elektřinu se proměnit musí, protože výrazně přibylo lidí, kteří si energii vyrábějí doma sami pomocí některého z obnovitelných zdrojů a jsou napojeni na síť. Když ale slunce nesvítí nebo vítr nefouká, potřebují brát elektřinu z páteřní přenosové soustavy. Majitelé takzvaných decentralizovaných zdrojů využívají síť méně, ale tím, že jim v „produktivních“ fázích klesá odběr, neklesají náklady na provoz sítě. Proto se někde peníze navíc najít musejí.

„Náklady by měli zaplatit také ti, kdo elektřinu z obnovitelných zdrojů vyrábějí. Pokud budou dál využívat síť, a já bych tomu byla ráda, měli by se účastnit na platbách. Chtěla bych, aby jim soused nejen ve svém účtu přispíval na energii z obnovitelných zdrojů, ale aby se i oni sami podíleli,“ říká předsedkyně ERÚ. Samovýrobci nemusejí být připojeni na síť, pokud budou mít dostatečně velkou akumulační baterii, kam si přebytečnou elektřinu „schovají“, zatím to ale není moc rozšířené řešení, i kvůli ceně.