Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Zadluženému ochránci nafty je těžké vzít smlouvu, říká šéf rezerv

Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe. | foto: SSHR

PRAHA Pokud by se správci českých strategických rezerv rozhodli ukončit smlouvu ochránci státní nafty, museli by počkat do roku 2017, kdy doběhne výpovědní lhůta. Firma Viktoriagruppe přitom dluží českému státu stovky milionů a z jejích skladů zmizelo obrovské množství paliva.

Kamiony i vlaky odváží naftu ze skladů německé společnosti Viktoriagruppe, která pro český stát už deset let skladuje a obměňuje část strategické zásoby nafty. Firma je zadlužená, začala propouštět a ztratila důvěru Správy státních hmotných rezerv.

Nejnáročnější logistická akce v historii této instituce vyjde státní kasu na desítky milionů korun. A hraje se i o další peníze, které Viktoriagruppe v Česku dluží.

„V první řadě ale jde o strategické zásoby určené pro nenadálé použití. Potřebujeme, aby byly stále v každém okamžiku dostupné,“ vysvětluje v rozhovoru pro Lidovky.cz Pavel Švagr, šéf Správy státních hmotných rezerv.

Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr.

Lidovky.cz Proč je ještě riziko nechat naftu u Viktoriagruppe?

Smlouvy o ochraňování mimo jiné zajišťují, že o naši naftu někdo pečuje. To znamená, že ji náš partner nejen skladuje, ale i obměňuje a stará se o její kvalitu. V té naftě máme nemalé peníze.

Lidovky.cz Máte nějaký konkrétní signál, že finančními problémy Viktoriagruppe můžou narušit péči o státem vlastněné palivo?

Pokud má jakákoliv firma v této oblasti finanční problémy, tak je to na pováženou. Je třeba se seriózně zamýšlet, jestli je to ochraňovatel, s nímž má stát dál spolupracovat. Chci prostě mít jistotu, že budeme mít pro nenadálé případy naftu k dispozici.

Lidovky.cz Může se údajně také stát, že firma kvůli dluhů přijde o statut celního skladu. Tvrdíte, že Česká republika by pak musela za tuto naftu zaplatit spotřební daň ve výši desítek milionů korun. Je to reálná hrozba?

Celní úřad může skutečně odejmout statut celního skladu. To byl další důvod, proč jsme uvažovali o přesunu zásob. V okamžiku, kdy by její sklady Viktoriagruppe přišly o tento statut, muselo by dojít k zaplacení spotřební daně. V první řadě by došlo na debatu s Viktoriagruppe, ale když má obstavené účty, tak z čeho daň zaplatí?

PSALI JSME:

Lidovky.cz: Odvážíte ze zásobníků firmy celou zásobu?

V České republice během příštích dvou týdnů plánujeme odvézt veškerou naftu, která se nachází ve třech tuzemských skladech Viktoriagruppe.

Lidovky.cz: Za jak dlouho odvezete naftu z posledního skladu, který se nachází v německém Krailingu?

Hrozně rád bych vám řekl, za jak dlouho to bude, ale není to jednoduchá operace. Musíte mít někoho, kdo je schopný palivo vyskladnit, ale nutná je i součinnost samotné firmy Viktoriagruppe, přece jen je to její areál.

Lidovky.cz: Znamená odvoz veškeré nafty konec desetileté spolupráce s touto firmou?

Tohle bych nechal na nějakou další debatu mezi námi a firmou Viktoriagruppe. Pro nás je nyní klíčové ochránit nouzové zásoby státu a zajistit úhradu částky, kterou nám tato společnost dluží.

Lidovky.cz: Ale ukončení smlouvy se logicky nabízí. Naznačil jste, že partner je nedůvěryhodný a není dobré u něj státní naftu skladovat. Navíc firma zřejmě nemá peníze, aby vám zaplatila své dluhy.

Dodatek smlouvy z roku 2010 předpokládá, že jde o kontrakt na dobu neurčitou. Výpovědní lhůta u skladu v Krailingu je sedmiletá a začala platit v den podpisu dodatku, tedy před čtyřmi lety. Tím jsem vám odpověděl na vaši otázku.

Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.
Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.
Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.
Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.

Lidovky.cz: Rozumím tomu tedy správně, že není úplně snadné smlouvu ukončit? Ani v případě jejího neplnění?

Ano. Ve smlouvě jsou lhůty. V případě neplnění smlouvy musíme podmínky výpovědi nějakým způsobem naplnit. To je teď debata na naší straně o tom, co se bude dít dál.

Lidovky.cz: Hledáte tedy cesty, jak smlouvu ukončit?

Nechtěl bych předjímat jednání, která povedeme se zástupci Viktoriagruppe, považoval bych to za nekorektní.

Lidovky.cz: Na konci září vaši lidé zjistili, že v německém skladu chybí pět a půl milionů litrů nafty. Jednatel české pobočky Viktoriagruppe Lubomír Novotný ale v rozhovoru pro Lidovky.cz tvrdil, že šlo o zjevnou chybu měření. Nebylo by tedy dobré přezkoumat množství nafty znovu?

Nemáme důvod považovat kontrolu z konce září za špatně provedenou. Proběhla podle stejné metodiky jako všechny předchozí. Měření navíc prováděl zaměstnanec společnosti Viktoriagruppe. Zpochybnit naměřené množství je možné v nějakém menším řádu, ale u pěti a půl milionu litrů je rozdíl poměrně dramatický. Souhlasím ale s tím, co jednatel Novotný také zmínil. Že na konci vyskladnění nafty v Krailingu zjistíme pravdu. Proto není nutné posílat do Německa další kontrolu.

Lidovky.cz: Čím si vysvětlujete, že v zásobních chybí tak velké množství nafty, které je výrazně nad rámec pravidelné obměny skladovaného paliva?

Mým úkolem není spekulovat. Mám jedinou povinnost: evidenční stav je A a reálně zjištěné množství musí být také A. Pokud je výrazně odchýlené od evidenčního stavu, pak je to problém.

HLÍDAČI ČESKÉ NAFTY

  • Pro Správu státních hmotných rezerv Viktoriagruppe už deset let zajišťuje skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace. Zásoby uložené u Viktoriagruppe jsou zhruba na dva a půl dne. To znamená, že i bez nich Česko splňuje nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.

  • Od roku 2010 má navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Krailingu. Další tři sklady má v Česku.

  • Správci rezerv přišli v červenci na to, že v Krailingu chybí 700 tisíc litrů nafty. Viktoriagruppe tehdy za tuto nesrovnalost zaplatila půlmilionovou pokutu a zásoby doplnila na požadované množství.

  • Poslední česká inspekce z konce září (v pořadí už třetí) odhalila, že v zásobnících chybí minimálně pět a půl milionu litrů nafty.

Lidovky.cz: Z pohledu zvenčí to vypadá, že může jít i o kriminální čin. Není na místě podat trestní oznámení?

Nebudu spekulovat o dalších souvislostech a krocích, k nimž může v této souvislosti dojít.

Lidovky.cz: Co kdyby Viktoriagruppe skončila v insolvenci? Máte u ní pohledávky za 126 milionů za nezaplacenou naftu, 80 milionů je pak hodnota paliva, které chybí v německém skladu. Desítky milionů pak stojí odvoz paliva z jejích zásobníků. Je správa rezerv pojištěna proti případu, že jí smluvní partner nebude schopen zaplatit dlužné peníze?

Správa není pojištěná, v tomto směru určitě ne.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...